Reklama

Odpust świętowojciechowy w Wielkanoc

Główne uroczystości ku czci patrona Polski, świętego Wojciecha w Gnieźnie odbędą się w tym roku wyjątkowo w Wielkanocny Poniedziałek. Zmiana terminu wyznaczonego pierwotnie na 1 maja, związana jest z beatyfikacją Jana Pawła II.

Reklama

„Tegoroczne uroczystości świętowojciechowe będą miały w moim odczuciu szczególny wyraz odbędą się bowiem na tydzień przed beatyfikacją papieża Jana Pawła II, który jeszcze jako arcybiskup metropolita krakowski wielokrotnie w nich uczestniczył. Będziemy więc dziękować za zakończenie procesu beatyfikacyjnego Papieża-Polaka i za to, że spełniły się nasze marzenia o jego świętości” – powiedział metropolita gnieźnieński i Prymas Polski, abp Kowalczyk.

Przebieg obchodów świętowojciechowych będzie taki, jak co roku. W Niedzielę Wielkanocą wieczorem w Bazylice Prymasowskiej sprawowane będą Nieszpory o św. Wojciechu, po czym wyruszy procesja z relikwiami męczennika, która przejdzie ulicami miasta do kościoła św. Michała Archanioła, gdzie jak co roku odbędzie się całonocne czuwanie.

W Wielkanocny Poniedziałek relikwie patrona Polski i archidiecezji gnieźnieńskiej zostaną ponownie przeniesione w procesji na Wzgórze Lecha, gdzie na placu u stóp katedry sprawowana będzie uroczysta Suma odpustowa. Nie ma jeszcze potwierdzonych informacji, kto będzie przewodniczyć Eucharystii. Prymas ma jednak nadzieję, że zaproszenie przyjmie metropolita krakowski, kard. Stanisław Dziwisz.

Podczas Mszy św. tradycyjnie wręczone zostaną księgi Pisma Świętego i krzyże misyjne. Pierwsze przekaże przedstawicielom prymas Kowalczyk – po raz pierwszy w roli gospodarza miejsca. Drugie nałożoy – również po raz pierwszy – abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce.

Uroczystości zakończą się tradycyjnie drugimi Nieszporami o św. Wojciechu, którym przewodniczyć będzie najprawdopodobniej gnieźnieński biskup pomocniczy Bogdan Wojtuś, obchodzący w tym roku 50. rocznicę święceń kapłańskich.

Gnieźnieńskie uroczystości świętowojciechowe należą do najstarszych i największych w Polsce. Pierwszym odnotowanym przez kroniki aktem kultu św. Wojciecha był tzw. Zjazd Gnieźnieński w roku 1000, kiedy to cesarz niemiecki Otton III przybył do Gniezna, by modlić się u grobu męczennika. Kolejne wzmianki pochodzą z przełomu XII i XIII wieku. Z okresu tego pochodzi kilkanaście dokumentów noszących podpisy książąt wielkopolskich i tę samą datę – 23 kwietnia, co wskazuje na to, że uroczystości patronalne ku czci św. Wojciecha miały już formę zorganizowaną.

Uroczystości świętowojciechowe o charakterze zbliżonym do współczesnego, zaczęto organizować w Gnieźnie w pierwszej połowie ubiegłego wieku. Przez szereg lat miały one wymiar wyłącznie diecezjalny, ograniczany dodatkowo w czasach PRL-u. Dopiero w latach 80. ubiegłego wieku nabrały charakteru ogólnopolskiego, a ostatnio także międzynarodowego.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
2°C Poniedziałek
rano
3°C Poniedziałek
dzień
3°C Poniedziałek
wieczór
2°C Wtorek
noc
wiecej »

Reklama