W najbliższy weekend rozpoczyna się Wielki Odpust w sanktuarium w Sianowie, na który przybędą tysiące wiernych z Pomorza i Kaszub, m.in. z archidiecezji gdańskiej. W piątek 20 lipca ruszają pielgrzymki z Rumi i Wejherowa.
Rankiem w sobotę 20 lipca do jednego z najważniejszych kaszubskich sanktuariów maryjnych wyjdą pielgrzymi z parafii bł. Edmunda Bojanowskiego w Rumi i wejherowskiej parafii pw. NMP Królowej Polski. - Nasza pielgrzymka pójdzie po raz 41. To malownicza trasa przez piękne kaszubskie tereny. Mamy jako parafia długą tradycję pielgrzymowania do Królowej Kaszub. W grupie będą też osoby, które uczestniczyły w pierwszych wędrówkach do Maryi. Zachęcam do udziału w sobotę i w niedzielę lub przynajmniej w jednym z dni. Zaczynamy w sobotę Mszą św. o godz. 6.30 - mówi pan Jan, jeden z wejherowskich pielgrzymów.
Z Rumi pielgrzymi wyruszą w sobotę o godz. 6. - Na trasie odwiedzimy trzy kościoły - w Nowym Dworze Wejherowskim, w Szemudzie i w Łebnie. Około 17.30 powinniśmy dotrzeć na miejsce i tam będzie celebrowana Msza św. w sanktuarium. Osoby, które chcą wrócić do Rumi po pokonaniu 34-kilometrowej trasy, mogą skorzystać z transportu autobusem do naszej parafii - mówi pani Marta, parafianka z Rumi.
Sianowskie sanktuarium co roku w lipcu jest miejscem pielgrzymek tysięcy wiernych z całego Pomorza i Kaszub. Kaszubski odpust Matki Bożej Szkaplerznej to najważniejsze wydarzenie w sanktuarium. Figura Maryi i Dzieciątka Jezus czczona jest w Sianowie od wielu lat. Według legendy, figurę otoczoną niebiańskim blaskiem znaleziono w krzaku paproci. Zaniesiono ją do krzyżackiej kaplicy w Mirachowie, jednak ta trzykrotnie wracała sama do Sianowa. Uznano, że to znak Boży i wybudowano jej świątynię. Sama figurka dwukrotnie ocalała z pożarów sianowskiej świątyni.
W 1966 r., decyzją Pawła VI, Matka Boża Sianowska została ukoronowana papieskimi koronami. Figura była też profanowana. W nocy z 23 na 24 kwietnia 2002 r. nieznani sprawcy ukradli z figury insygnia oraz wota dziękczynne. Rekoronacja odbyła się w lipcu tego roku podczas Wielkiego Odpustu Sianowskiego.
W tym roku uroczystości odpustowe rozpoczną się w sobotę 20 lipca. O godz. 18 odprawiona zostanie Msza św. na rozpoczęcie Wielkiego Odpustu, a po niej - Droga Krzyżowa i o północy Msza św. ku czci Matki Bożej Sianowskiej.
W niedzielę 21 lipca o godz. 11.30 rozpocznie się tu Suma pontyfikalna pod przewodnictwem bp. Ryszarda Kasyny, biskupa pelplińskiego. W kolejne dni do Sianowa będą przybywać następne grupy objęte modlitwą, m.in. dzieci, duchowni, zakochani i narzeczeni, strażacy, rolnicy, kierowcy. Wielki Odpust zakończy w niedzielę 28 lipca Mszą św. o godz. 11.30 pod przewodnictwem bp. Arkadiusza Okroja, biskupa pomocniczego diecezji pelplińskiej.
Szczegóły uroczystości odpustowych na plakacie i stronie sanktuarium - TUTAJ.
Sanktuarium w Sianowie Wielki Odpust Sianowski - szczegółowy harmonogram uroczystości.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
"Musimy odpowiednio zwiększyć liczbę personelu w brygadach zmechanizowanych".
Podczas godzinnego przemówienia Trump w większości ponowił swoje wyborcze obietnice.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.