Obchody 30. rocznicy powstania Radia Maryja rozpoczęły się w sobotę przed południem w hali przy ul. Bema w Toruniu od koncertu ojców bernardynów z Lublina.
O godzinie 12.30 planowany jest różaniec ze słuchaczami, a pół godziny później rozpocznie się koncert Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk". Uroczystości zwieńczy msza święta, która rozpocznie się o godzinie 15.30. Spodziewani są na niej wysocy przedstawiciele władz państwowych. Mszy przewodniczył będzie metropolita lwowski abp. Mieczysław Mokrzycki.
Do Torunia przybyło kilka tysięcy wiernych z całej Polski, a także przedstawicieli Polonii.
Pielgrzymka z parafii Archidiecezji Śląskiej przyjechała do Torunia już w piątek i pierwsze kroki skierowała do Sanktuarium Maryi Panny Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. W sobotę przed południem odwiedziła siedzibę Radia Maryja.
"Dziś pierwsza sobota miesiąca, wielki jubileusz w Toruniu, ale także wielkie święto na Śląsku — wspomnienie św. Barbary, patronki górniczego trudu. Modlitwą u stóp Matki wspieramy naszych górników" - powiedział ks. proboszcz z parafii Niepokalanego Serca Maryi w Radlinie-Głożynach przewodzący pielgrzymce.
Przewodnicząca KGW w Radlinie pani Krystyna powiedziała, że grupa ma ze sobą stroje śląskie i już na uroczystości pokaże, jak wyglądają Ślązaczki. Członkinie Koła trzy razy się wybierały i w końcu się udało.
Senior pielgrzymki pan Ignacy Krupa, pochwalił się, że jest synem chrzestnym prezydenta Ignacego Mościckiego. "Radio Maryja jest dla mnie wszystkim. W tym moim wieku to jest super, siedzę w domu w ciepełku i się modli człowiek" - mówił.
Pielgrzymki z Tychów i Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej po Sanktuarium Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pała II oprowadzał jego kustosz o. Andrzej Laskosz.
Pielgrzymka z Tychów wyruszyła już w piątek i na noc zatrzymała się w Licheniu. "Jeździmy co roku, od 1996 r., oprócz zeszłego roku, wiadomo z jakiej przyczyny" - powiedział uczestnik.
"Każdy z nas przyjeżdża z jakimiś intencjami, prośbami. Przez tyle lat to żeśmy u Matki Bożej i św. Jana Pawła uprosili tyle łask i przyjeżdżamy też podziękować za te wszystkie otrzymane łaski i prosić o dalszą opiekę, o pokój na świecie, bo teraz tak różnie się dzieje. To wszytko zawierzamy i dlatego tutaj przyjeżdżamy" - mówiła uczestniczka.
Radio Maryja rozpoczęło nadawanie programu 8 grudnia 1991 r., w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Początkowo audycji przez 14 godzin na dobę mogli słuchać tylko mieszkańcy Torunia i Bydgoszczy oraz okolicznych miejscowości.
Z czasem Radio Maryja wydłużyło nadawanie do 24 godzin, a jego zasięg objął całą Polskę i rozszerzał się na inne kraje. Od 1998 r. jest dostępne za pośrednictwem Internetu na całym świecie.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.