Obchody trwają już od 1 grudnia. Dziś wieczór tzw. Święto Przybycia, z rozpaleniem ognia i świec w domach, a jutro - zamknięcie Roku Jubileuszowego z udziałem kard. Pietro Parolina. Uroczystości można śledzić m.in. w internecie.
Uroczystości odbywają się w bazylice Świętego Domu w Loreto, a przygotowywała do nich specjalna nowenna. Od 1 do 6 grudnia zjeżdżały się tutaj różne diecezje regionu Marche, każdorazowo witane przez abp. Fabia Dal Cin, delegata papieskiego w Loreto. Delegacje diecezjalne prowadziły Różaniec, uczestniczyły w Eucharystii, następnie śpiewały Litanię Loretańską i przechodziły do Świętego Domu. W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Msze odbywały się przez cały dzień, a wieczorem był koncert ku czci Maryi.
Dzisiaj celebrowane będzie tzw. Święto Przybycia, podczas którego o godz. 17 przewidziano błogosławieństwo ognia, o godz. 19 – pierwsze nieszpory, o godz. 21 – Różaniec, po nim Mszę św. i procesję z figurą Maryi. Uroczystości będzie można śledzić we włoskich telewizjach katolickich, a także na platformie streamingowej sanktuarium w Loreto (kanał na YouTube – Santa Casa Loreto, strona internetowa: www.santuarioloreto.va).
„Wiadomo, że z powodu pandemii nie będzie możliwe tradycyjne zapalenie wszędzie ognisk na wioskach, które od XVII w. upamiętniały w ten sposób »podróż« Świętego Domu przez loretańskie wzgórza w nocy z 9 na 10 grudnia 1294 r. z Nazaretu” – pisze „Avvenire”, największy włoski dziennik katolicki. „Aby podtrzymać tradycję, poproszono wiernych, by dziś wieczorem w rodzinach zapalili świece, wystawili je do okien, odmówili jedno »Zdrowaś, Maryjo« lub Litanię Loretańską, by połączyć się duchowo ze Świętym Domem”.
Natomiast jutro, w święto Matki Bożej z Loreto, odbędzie się zamknięcie Jubileuszu Loretańskiego o godz. 17 z udziałem kard. Pietro Parolina, sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej. Uroczystości będą transmitowane m.in. przez Vatican Media i wspomniane platformy streamingowe.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.