Budowa katedry Maryi Królowej Arabii w Awali rozpoczęła się w 2014 r., po tym, jak król Bahrajnu podarował pod nią teren. Dzisiaj zostanie konsekrowana przez kard. Luisa Antonia Tagle’a, prefekta Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów.
W Królestwie Bahrajnu żyje ok. 80 tys. katolików. Kościół w Awali będzie największy na Półwyspie Arabskim. Wcześniejsza katedra, dedykowana Świętej Rodzinie na Pustyni, budowana była w latach 1956-1961 w Madinat al-Kuwait, a należy do wikariatu apostolskiego, który obejmuje Bahrajn, Kuwejt i - formalnie - Arabię Saudyjską.
„Bahrajn to jeden z niewielu krajów muzułmańskich na Półwyspie Arabskim, gdzie mieszka ludność chrześcijańska, szczególnie rzymskokatolicka, od 1930 roku. Chodzi głównie o migrantów, którzy przyjechali tu za pracą z Azji, a także z krajów zachodnich. Stanowią oni obecnie 10 proc. populacji” - przypomina „Avvenire”, największy włoski dziennik katolicki.
I chociaż islam jest religią oficjalną kraju, obowiązuje tu też prawo szariatu, grupy chrześcijan i innych religii cieszą się wolnością kultu, w przeciwieństwie do sąsiedniej Arabii Saudyjskiej. Bahrajn, który utrzymuje stosunki dyplomatyczne ze Stolicą Apostolską, wykazał otwartość na dialog międzyreligijny - to tutaj został przedstawiony historyczny dokument o braterstwie ludzi na rzecz pokoju i wspólnego życia na świecie, podpisany w Abu Zabi przez papieża Franciszka i szejka Ahmeda el-Tayeba, wielkiego imama Al-Azhar, 4 lutego 2019 roku.
I to król Hamad bin Isa al-Khalifa zainaugurował budowę obiektu sakralnego. To on podarował już w 2013 r. wspólnocie katolickiej teren o powierzchni
„Projekt został przyjęty z entuzjazmem przez zmarłego w zeszłym roku wikariusza apostolskiego Camilla Ballina. Także Papieskie Stowarzyszenie »Pomoc Kościołowi w Potrzebie«, dbające zawsze o warunki życia mniejszości chrześcijańskich, włączało się weń na różnych etapach, uznając, że jest to wielki krok na drodze dialogu, a równocześnie świadectwo rosnącej liczby katolików w regionie” - podkreśla „Avvenire”.
Katedra może pomieścić ponad 2300 osób, choć oczywiście w dzisiejszej ceremonii - z powodu profilaktyki sanitarnej - uczestniczyć będzie tylko mała grupa wiernych. W kościele są dwie główne kaplice i dwa duże pomieszczenia, a także specjalne miejsca do spowiedzi. Ośmioboczny plan obiektu ma znaczenie eschatologiczne, a iglice przypominają wieże wiatrowe domów w Zatoce Perskiej. Konstrukcja nawiązuje kształtem do namiotu, w którym Mojżesz spotykał się z ludem.
Kompleks będzie nie tylko miejscem kultu dla wspólnoty katolickiej w regionie, ale mieścić się tu będzie także siedziba kurii biskupiej. Będą także dom dla gości i centrum formacyjne. Jednym ze znaczących elementów będzie umieszczona wewnątrz polichromowana figura Matki Bożej Arabskiej.
„Konsekracja katedry nabiera również znaczenia w świetle niedawnego dokumentu, w którym król Ahmed bin Isa oficjalnie zaprosił papieża Franciszka do odwiedzenia Bahrajnu” - uważa „Avvenire”. To oficjalne zaproszenie dostarczył Ojcu Świętemu szejk Khalid bin Ahmed bin Mohammed al-Khalifa, doradca królewski ds. dyplomacji, 25 listopada w Watykanie. Podczas wizyty wysłannik przekazał papieżowi także życzenia dobrego zdrowia od króla Ahmada, wraz z jego „szacunkiem dla fundamentalnej i wiodącej roli, jaką odegrał papież w nawiązywaniu i promowaniu dialogu międzyreligijnego oraz dla porozumienia różnych kultur i cywilizacji, a także w szerzeniu wartości braterstwa ludzkiego i współistnienia wszystkich”.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.