Uroczystą Mszą rozpoczęło się w Dakarze Światowe Forum Społeczne. Uczestniczy w nim ok. 40 tys. przedstawicieli ponad 120 krajów świata. Obecni są misjonarze i katolickie organizacje wspierające Afrykę, w tym Caritas Internationalis. Forum potrwa do 11 lutego.
Liturgii inauguracyjnej przewodniczył arcybiskup stołecznego Dakaru, kard. Théodore Adrien Sarr. W homilii nawiązał do wydarzeń wstrząsających Tunezją i Egiptem. Hierarcha zauważył, że mogą one być oznaką „nowej wiosny dla Maghrebu i całej Afryki”. Wezwał uczestników Forum, by stali się dla swych społeczeństw ewangeliczną solą poprzez odrzucenie wszelkich form korupcji, niesprawiedliwości i wyzysku oraz wyłącznej troski o własne interesy. Msza na prośbę miejscowego kleru nie była sprawowana w stołecznej katedrze, ale w ubogiej dzielnicy, gdzie znajduje się parafia Męczenników Ugandyjskich.
Najpilniejsze kwestie podejmowane na Forum dotyczą właśnie sprawiedliwości. Mowa jest m.in. o bezpieczeństwie żywnościowym, rozdziale gruntów, dostępie do wody, edukacji czy służby zdrowia. Dyskutowana będzie też pilna kwestia rozdźwięku, jaki istnieje między ogromnymi zyskami czerpanymi przez światowe koncerny z eksploatacji dóbr naturalnych w Afryce, a nędznymi resztkami, które przypadają z tego samym Afrykańczykom.
Forum poprzedziło spotkanie przedstawicieli organizacji zajmujących się problemem migracji. Odbyło się ono na wyspie Gorée, która niechlubnie zapisała się w pamięci jako miejsce przeładunku niewolników. Podpisano tam tzw. Światową Kartę Migrantów (wylansowaną w 2006 r. w Marsylii), która ma być kolejnym krokiem w budowaniu świata ponad podziałami. Obecnie dokument ten zostanie przedstawiony rządom poszczególnych krajów oraz organizacjom międzynarodowym zajmującym się problematyką migracji.
Wolność bez prawdy traci swoją treść i prowadzi do chaosu moralnego.
Ok. 2,1 mln. nigeryjskich dzieci nie otrzymało ani jednej rutynowej dawki szczepień ochronnych.
Oba scenariusze są warunkowe i nie mają zostać od razu wcielone w życie.
To zarówno duchowni, jak woźni, elektrycy, technicy i kucharze.
W ciągu 12 lat istnienia obozu przez KL Dachau i jego podobozy przeszło łącznie ponad 200 tys. osób.