Autoryzowano użycie molnupirawiru - doustnego leku na Covid-19 firmy Merck & Co. - przekazała w czwartek duńska służba zdrowia. Tym samym Dania stała się pierwszym państwem Unii Europejskiej, gdzie oficjalnie zezwolono na używanie leku - zauważyła agencja AFP.
Molnupirawir będzie sprzedawany w formie tabletek pod nazwą handlową Lagevrio.
"Rekomendujemy leczenie tymi tabletkami ponieważ uważamy, że korzyści przewyższają nad skutkami ubocznymi u pacjentów, którzy są najbardziej narażeni na poważne powikłania związane z Covid-19" - przekazała w oświadczeniu przedstawicielka duńskiej agencji zdrowia (SST) Kirstine Moll Harboe.
"Mamy nadzieję, że leczenie (molnupirawirem) przyczyni się do redukcji liczby hospitalizacji" - dodała. Obecnie w Danii w szpitalach z powodu Covid-19 przebywa ponad 500 osób, z czego 66 jest na intensywnej terapii - informowała AFP.
Wcześniej, w połowie listopada Europejska Agencja Leków (EMA) wydała rekomendacje dotyczące stosowania tej substancji.
Według końcowych rezultatów badań klinicznych opublikowanych pod koniec listopada przez Merck/MSD , skuteczność leku w redukcji szans hospitalizacji i zgonu z powodu choroby jest niższa niż pierwotnie informowano i wynosi 30 proc. Wcześniej informowano o skuteczności na poziomie 50 proc.
9 grudnia Francja odmówiła autoryzacji leczenia molnupirawirem właśnie ze względu na niską skuteczność - zauważa AFP.
Poza Danią, Lagevrio uzyskało już autoryzacje na początku ubiegłego miesiąca w Wielkiej Brytanii, a w Stanach Zjednoczonych lek obecnie oczekuje na wydanie zezwolenia - przypomina francuska agencja prasowa.
Molnupirawir to doustny lek przeciwwirusowy, który - poprzez zwiększenie liczby mutacji w materiale genetycznym wirusa - zmniejsza jego zdolność do namnażania się w organizmie.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.