Do sądu za nieprawidłowości w "Budryku"

Akt oskarżenia wobec 27 osób, które w kopalni "Budryk" w Ornontowicach (Śląskie) dopuściły się nieprawidłowości, wyrządzając szkodę w jej majątku na sumę ok. 1,4 mln zł, trafił do Sądu Okręgowego w Katowicach - poinformowała Prokuratura Okręgowa w Katowicach.

Zarzuty dotyczą nieprawidłowości przy przetargach w latach 2005-2007, kiedy kopalnia była jeszcze samodzielną spółką Skarbu Państwa. W 2008 r. została włączona w struktury Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Jak poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka katowickiej prokuratury prok. Marta Zawada-Dybek, wśród oskarżonych są zarówno pracownicy kopalni, jak i firm zewnętrznych, wykonujących prace na jej rzecz.

To na przykład pięciu pracowników spółki zewnętrznej z Żor, która podpisała umowy z kopalnią "Budryk" i uczestniczyła w przetargach na budowę tam otworów iniekcyjnych i obsługę instalacji doszczelniających. Usłyszeli oni zarzuty poświadczenia nieprawdy i oszustwa na rzecz kopalni "Budryk". W protokołach odbioru robót i fakturach potwierdzali bowiem wykonanie robót, których w ogóle nie wykonano albo wykonywano tylko w ograniczonym zakresie, wykazując w dokumentach znacznie większy.

Pracownicy kopalni - w tym osoby na kierowniczych stanowiskach, którzy potwierdzali nieprawdziwe dane w dokumentacji, również odpowiedzą za poświadczenie nieprawdy, a także za pomocnictwo w oszustwie. Dwóm pracownikom kopalni postawiono zarzut niegospodarności i wyrządzenia szkody w mieniu kopalni.

W gronie oskarżonych są także pracownicy innych firm zewnętrznych, startujących w przetargach, którzy przedkładali nierzetelne oświadczenia przy przystępowaniu do przetargów. Dokumenty te miały znaczenie dla uzyskania zamówienia publicznego.

Oskarżeni zostali też trzej pracownicy ośrodka szkoleniowego działającego przy zarządzie oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa w Rybniku, z sekcji Jastrzębie. Odpowiedzą za poświadczenie nieprawdy w zaświadczeniach o ukończeniu kursów górniczych. W rzeczywistości osoby, których dotyczyły dokumenty, nie ukończyły tych kursów i nie zdobyły uprawnień. Trzej oskarżeni odpowiedzą więc za poświadczenie nieprawdy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Wszyscy oskarżeni będą odpowiadać przed sądem z wolnej stopy, wobec niektórych zastosowano wcześniej dozór policyjny lub poręczenia majątkowe. Oskarżonym o oszustwo przy przyjęciu mienia o znacznej wartości grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności, inni mogą liczyć na niższe wyroki. (PAP)

lun/ bno/ mag/

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
13°C Poniedziałek
noc
10°C Poniedziałek
rano
11°C Poniedziałek
dzień
9°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »