Strategię ograniczenia rozmiarów szkodliwego spożycia alkoholu na świecie proponuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Specjalny raport w tej sprawie podejmuje między innymi problem coraz bardziej agresywnych form reklamy.
Jeden z paragrafów raportu dotyczy marketingu mającego na celu zwiększenie spożycia napojów alkoholowych. WHO wzywa kraje członkowskie do ścisłego kontrolowania ich reklamy, która coraz częściej odwołuje się do wyrafinowanych technik, atakując głównie młodego konsumenta. I tak alkohole promuje się na przykład w kontekście uprawianych przez młodzież sportów czy rozrywek kulturalnych. Reklama alkoholu rozprzestrzeniana jest obecnie także nowymi kanałami, jak internet czy sms-y. Zwiększyła swój zasięg również dzięki telewizji satelitarnej.
Światowa Organizacja Zdrowia wzywa rządy państw członkowskich, by zwiększyły swój wpływ na treść reklamy i na jej dozowanie. Aby ograniczyły reklamę alkoholu w mediach, zakazując kojarzenia jej ze sportem i rozrywką. Za konieczne uważa się także wprowadzenie systemu kontroli marketingu artykułów alkoholowych przez instytucje publiczne i niezależne.
Wg ustaleń międzynarodowych ekspertów z powodu nadużywania alkoholu umiera rocznie na świecie 2,5 mln osób. Wśród nich coraz więcej ludzi młodych.
W tej chwili weszliśmy w okolice deficytu w rachunku bieżącym.
Do końca roku oczekuje się w Rzymie ponad 30 mln turystów i pielgrzymów.
Nie mamy o nich żadnych informacji, a wy niczego nie robicie - wykrzykiwały.
Nowe pojawienie się wirusa i stan epidemii ogłoszono w zeszłym tygodniu.
Kontrakty z NFZ wystarczają tylko na pokrycie podstawowych kosztów - zwraca uwagę organizacja.
8-letni Roman Oleksiw doznał oparzeń czwartego stopnia blisko połowy ciała.