Z okazji zbliżającego się święta ku czci Dzieciątka Jezus w sanktuarium w Cebu City na Filipinach rozpoczęła się nowenna z okazji 457. rocznicy odnalezienia cudownej figurki Santo Niño pod hasłem „Dzieciątko Jezus: nasze źródło komunii, życie dla misji”.
Coroczne obchody Święta Dziesiątka Jezus w Cebu City, które odbywają się w każdą trzecią niedzielę stycznia, rozpoczęły się wczoraj w bazylice mniejszej, bez tradycyjnej procesji o świcie: „Idź z Jezusem”. Podczas pandemii, gdy w kraju nastąpił gwałtowny wzrost zakażeń koronawirusem, augustianie zorganizowali ulicami miasta procesję jedynie z wizerunkiem Dzieciątka Jezus, bez udziału wiernych, aby przynajmniej można było spojrzeć na przechodzącą obok figurę.
Rektor bazyliki, po procesji o 6 rano, odprawił Mszę na rozpoczęcie uroczystości, również bez udziału ludu. W homilii zachęcał wiernych, uczestniczących w nabożeństwie przez Internet, aby pomimo samotności i izolacji, jakiej doświadczyli po zniszczeniach spowodowanych tajfunem Rai i ciągłym zagrożeniem Covid-19, nie tracili nadziei i modlili się o zakończenie pandemii.
W czasie nowenny wszystkie Msze będą transmitowane przez Internet aż do 16 stycznia, jak zapowiedzieli augustianie podczas konferencji prasowej 4 listopada, aby uniknąć tłumów i powstrzymać rozprzestrzenianie się pandemii. W innych godzinach (od 4.30 do 19.30) wierni będą mogli wejść do bazyliki, aby zapalić świece i oddać cześć kopii cudownej figurki Santo Niño. Oryginał pochodzący z XVI wieku, znajduje się w kaplicy przy bocznym ołtarzu bazyliki w Cebu, gdzie codziennie ustawia się długa kolejka wiernych, aby złożyć wyrazy szacunku.
Początki kultu figurki Dzieciątka Jezus sięgają przybycia pierwszych Europejczyków na Filipiny w marcu 1521 roku. Dowódca ekspedycji morskiej, portugalski odkrywca Ferdynand Magellan, szerzył chrześcijaństwo w tym kraju i podarował małą figurkę Świętego Dzieciątka władcy Cebu z okazji jego chrztu. Potem figurka zaginęła i po ponad 40 latach została odnaleziona na pogorzelisku w kwietniu 1564 roku. Odtąd figurka Dzieciątka z Cebu, pochodząca prawdopodobnie z flamandzkiego warsztatu w Belgii, stała się symbolem wiary i kultury chrześcijańskiej na całych Filipinach.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.