W Watykanie odbędzie się międzynarodowe sympozjum o kapłaństwie.
Obrady w Auli Pawła VI otworzy 17 lutego Papież Franciszek. Ponad 500 biskupów, księży, osób zakonnych i świeckich przez trzy dni będzie zastanawiało się nad znaczeniem powszechnego kapłaństwa wszystkich ochrzczonych, a także rolą celibatu i udziałem kobiet w Kościele.
Jak podkreśla kard. Marc Ouellet w sympozjum chodzi przede wszystkim o przemyślenie relacji między posługą biskupów i księży, a kapłaństwem powszechnym wszystkich wierzących. Wydarzenie ma wpisać się w zainicjowaną przez Ojca Świętego drogę synodalną i być odpowiedzią na kryzys kapłaństwa, który obecnie dotyka Kościół.
Kiedy mówimy o kapłaństwie mamy zazwyczaj na myśli biskupów i księży, podczas gdy Sobór przywrócił równowagę pomiędzy kapłaństwem służebnym, a kapłaństwem powszechnym. Ta równowaga nie ma jednak odzwierciedlenia w praktyce duszpasterskiej i nie jest znana wiernym świeckim. „Głównym celem spotkania jest więc pogłębienie tego zagadnienia, aby na nowo przemyśleć komplementarność stanów życia w Kościele” – powiedział w rozmowie z Radiem Watykańskim kard. Marc Ouellet, prefekt Kongregacji ds. Biskupów.
To nie będzie sympozjum o celibacie
„Wymiar celibatu również będzie przedmiotem szczegółowych analiz różnych prelegentów. Nie jestem w stanie przewidzieć, co dokładnie zostanie powiedziane, ale jestem pewien, że temat na pewno będzie podjęty, nie tylko jako odpowiedź na obecne wyzwania, których mamy jak wiemy bardzo dużo. Jednym z poważniejszych jest kwestionowanie zasadności celibatu w kontekście nadużyć seksualnych wśród duchowieństwa. Myślę, że należy się do tego ustosunkować, ale na pewno jest to temat wykraczający poza ramy tego sympozjum – powiedział kard. Marc Ouellet. – Aby dobrze zrozumieć kwestie nadużyć będziemy potrzebowali studium teologicznego i historycznego, które póki co nie zostało przeprowadzone. Dotychczasowe badania, przeprowadzone przez takie kraje jak Niemcy, Francja czy Australia, mają bardziej charakter socjologiczny i kulturowy, ale nie dotykają aspektu teologicznego. Tymczasem obecne sympozjum ma za zadanie przemyślenie komunii powołań i przywrócenie pewnego entuzjazmu dla wiary i misji Kościoła”.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.