Reklama

Nie dla rasizmu podczas ME 2012

Nie da się całkowicie wyeliminować przejawów rasizmu na stadionach w Polsce przed Euro 2012, ale trzeba z tym walczyć i można to robić efektywnie, tak jak w Anglii - uważa Rafał Pankowski, sekretarz stowarzyszenia "Nigdy Więcej", walczącego z tym problemem.

Reklama

"Musimy walczyć .'Nigdy Więcej' nie twierdzi, że te problemy uda się całkowicie wyeliminować, ale na pewno da się je zmniejszyć. Musimy dążyć do takiej sytuacji jaka jest obecnie w Anglii, gdzie futbol jest wielokulturowym sportem, mającym znaczący wpływ na życie społeczeństwa oraz jego socjalizację" - zauważył Pankowski, podczas dyskusji na temat rasizmu na stadionach w Polsce i Ukrainie zorganizowanej w Warszawie przez Fundację Współpracy Polsko-Ukraińskiej PAUCI. Oba kraje w 2012 roku zorganizują piłkarskie mistrzostwa Europy.

Pankowski przyznał, że działania organizacji, której jest członkiem, wzorowane są na kampaniach organizowanych w Wielkiej Brytanii, m.in. "Kick It Out" oraz "Show Racism a Red Card". Przyczyniły się one do zmniejszenia przejawów ksenofobii i nietolerancji na tamtejszych boiskach. Były inspiracją do zorganizowania w Polsce w 1996 roku akcji pod hasłem "Wykopmy Rasizm ze Stadionów", skierowanej do kibiców, zawodników, trenerów, sędziów, działaczy sportowych i dziennikarzy.

Aby zwalczyć uprzedzenia rasowe, "Nigdy Więcej" organizuje szeroko zakrojone działania edukacyjne wśród klubów piłkarskich. W 2010 roku odbył się antyrasistowski turniej piłkarski dla amatorów - Etnoliga oraz stworzono wystawę, którą pokazuje się w całej Polsce.

Pankowski zauważył, że kampania przeciw przejawom dyskryminacji w sporcie zaczyna przynosić efekty, o czym świadczyć może - jego zdaniem - mniejsza liczba rasistowskich wybryków podczas wydarzeń sportowych. Podaje on również przykłady klubów piłkarskich, drugoligowej Lechii Zielona Góra oraz Widzewa Łódź i Legii Warszawa, które z własnej inicjatywy włączyły się do tej akcji, umieszczając jej logo "Wykopmy Rasizm ze Stadionów" na koszulkach piłkarzy podczas meczów.

Mimo że ukraińskie organizacje współpracują z polską inicjatywą, dążącą do wyeliminowania ksenofobi i nietolerancji na boiskach, sekretarz "Nigdy Więcej" obawia się o sytuację, jaka może mieć miejsce podczas spotkań rozgrywanych na stadionie we Lwowie. W tej części Ukrainy władzę obecnie sprawuje partia "Swoboda", której poglądy są skrajnie nacjonalistyczne. Istnieje ryzyko, że idee te mogą zostać przeniesione również na areny sportowe.

"Nigdy Więcej" to organizacja skupiająca się na monitoringu incydentów rasistowskich na trybunach i na boisku. Regularnie wydaje czasopismo "Nigdy Więcej" oraz współpracuje z PZPN, udostępniając delegatom broszury przedstawiające różnego rodzaju flagi i symbole rasistowskie, aby mogli je wychwycić na stadionach. Prowadzi także szkolenia dla kierowników klubów oraz policji. Przygotowuje również kompendium wiedzy w wersji elektronicznej "Jak walczyć z rasizmem. Poradnik - zestaw dobrych praktyk".

Od 2009 roku stowarzyszenie realizuje Wschodnioeuropejski Projekt Rozwoju z ramienia UEFA i międzynarodowej sieci FARE (Football Against Racism in Europe - Futbol Przeciwko Rasizmowi w Europie) oraz współpracuje z FIFA, PZPN, Ministerstwem Sportu i Turystyki oraz PL2012, odpowiedzialnym za przygotowanie infrastruktury do przyszłorocznych piłkarskich mistrzostw Europy.

Zostało także wytypowane przez UEFA do wprowadzenia programu antyrasistowskiego w całej Europie Wschodniej, przede wszystkim w Polsce i Ukrainie, a także w Bułgarii, Rumunii, Białorusi, Rosji czy Węgrzech. (PAP)

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
3°C Niedziela
rano
6°C Niedziela
dzień
7°C Niedziela
wieczór
6°C Poniedziałek
noc
wiecej »

Reklama