Chrońmy dzieci przed przemocą

Krajowe Partnerstwo na rzecz Ochrony Dzieci przed Przemocą – to nazwa sieci stworzonej przez ponad dwadzieścia organizacji pozarządowych, które chcą wspólnie skuteczniej przeciwdziałać krzywdzeniu najmłodszych oraz wpływać na powstawanie odpowiednich zapisów w polskim prawodawstwie.

Projektowi koordynowanemu przez Fundację Dzieci Niczyje patronować będą Rzecznik Praw Dziecka, Rzecznik Praw Obywatelskich i Ministerstwo Sprawiedliwości.

Do stworzenia Krajowego Partnerstwa na rzecz Ochrony Dzieci przed Przemocą zaproszone zostały 23 organizacje zajmujące się pomocą dzieciom pokrzywdzonym w różnych częściach kraju. O powołaniu projektu poinformowano na spotkaniu w biurze Rzecznika Praw Obywatelskich w Warszawie.

– Członkowie Partnerstwa są lokalnymi liderami pomocy dzieciom, ich oferta wzmocniona współpracą w sieci będzie mogła trafić do większej liczby instytucji w całym kraju – wyjaśniła Monika Sajkowska, dyrektor Fundacji Dzieci Niczyje.

Jak przypominała psychiatra dr Irena Kornatowska, dzieci z różnych regionów kraju potrzebują form pomocy dostosowanych do kontekstu społecznego, w którym żyją. – Dziecko krzywdzone fizycznie w Bieszczadach cierpi tak samo jak jego rówieśnik z ulicy Marszałkowskiej w Warszawie, ale każdemu z nich potrzeba innej pomocy. Różnice zauważalne są nawet między prawym a lewym brzegiem Wisły – powiedziała prezes Fundacji Dzieci Niczyje.

FDT była jedną z pierwszych organizacji, które tuż po przełomie 1989 r. zajęły się ochroną dzieci przed przemocą. – Kiedy zaczynaliśmy 20 lat temu, nie było praktycznych wzorców przeciwdziałania przemocy wobec dzieci, a wcześniej ten problem ukrywano – przyznała Kornatowska.

Krajowe Partnerstwo na rzecz Ochrony Dzieci przed Przemocą będzie dążyć m.in. do upowszechniania wiedzy na temat przemocy wobec dzieci oraz promowania dobrych praktyk w zakresie profilaktyki przemocy. Jego zadaniem będzie także profesjonalizacja metod pracy z dzieckiem pokrzywdzonym. Organizacje pozarządowe chcą m.in. zachęcać do tworzenia większej liczby tzw. bezpiecznych pokojów przesłuchań dla dzieci – ofiar przemocy. Standardy tworzenia takich miejsc zostały opracowane przez ministerstwo sprawiedliwości oraz Fundację Dzieci Niczyje.

Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich, Ireny Lipowicz, takie zasady postępowania wobec pokrzywdzonych dzieci będą mogły być wykorzystywane także w pracy z innymi grupami, np. przy przesłuchaniach osób niepełnosprawnych umysłowo.

Organizacje zrzeszone w Partnerstwie mają nadzieję na opracowanie w polskim prawodawstwie zmian umożliwiających skuteczną walkę z coraz częstszymi przypadkami przemocy fizycznej i seksualnej wobec dzieci.

O takich zmianach poinformował wiceminister sprawiedliwości Igor Dzialuk. Zapowiedział m.in. prace rządu nad nowelizacją zapisów Kodeksu Karnego, odnoszących się do ochrony dzieci przed przemocą seksualną. Miałaby zostać m.in. podniesiona granica wieku ochronnego małoletnich przed wykorzystaniem seksualnym do 18 lat. Znowelizowany miałby być też art. 205 – wprowadzona ma być zasada ścigania z urzędu przestępstwa zgwałcenia osoby do 18. roku życia. – Być może jest to pierwszy krok to całkowitego ścigania tego przestępstwa z urzędu, na razie przynajmniej ograniczamy to do zmian wobec osób małoletnich – dodał Dzialuk.

Krajowe Partnerstwo będzie ponadto monitorować działania instytucji zajmujących się ochroną dzieci przed przemocą, tworzyć kampanie edukacyjne i lobbować na rzecz większego uwrażliwiania społeczeństwa na problem przemocy wobec nieletnich.

Od marca więcej informacji o Krajowym Partnerstwie na stronie: www.krajowepartnerstwo.fdn.pl

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
0°C Niedziela
rano
5°C Niedziela
dzień
6°C Niedziela
wieczór
3°C Poniedziałek
noc
wiecej »