Koncert w domu bp. Kiernikowskiego

W sobotę dom bp. Zbigniewa Kiernikowskiego w Siedlcach wypełnił się pięknym brzmieniem jedynych na świecie zachowanych organów zbudowanych przez Joachima Wagnera. Uroczysty koncert dedykowany został kard. Józefowi Glempowi.

Zbliża się 30 rocznica, gdy Ksiądz Kardynał został powołany na stolicę prymasowską w Gnieźnie – przypomniał zebranym biskup siedlecki. Jak stwierdził, był to trudny okres w życiu naszej ojczyzny, „wystarczy przypomnieć zamach na Jana Pawła II, śmierć kard. Stefana Wyszyńskiego i stan wojenny w Polsce” – wyliczał bp Kiernikowski. – Ksiądz Kardynał w tym czasie stał jak opoka, dając świadectwo wierności Chrystusowi i Kościołowi. To wielki zaszczyt dla Siedlec gościć Jego Eminencję – powiedział.

Artyści zaprezentowali różnorodny i ciekawy repertuar. Dominowały utwory barokowe w oryginalnych aranżacjach na organy.

- Jestem pełen podziwu dla brzmienia tych barokowych organów – mówił po koncercie kard. Józef Glemp. – Mogliśmy usłyszeć i smakować wielkich mistrzów muzyki. Dzięki wspólnocie mogliśmy wejść w niepowtarzalny świat dźwięków i zobaczyć jak piękny jest człowiek stworzony na obraz i podobieństwo Boga – podsumował wydarzenie Prymas. I dodał: „cieszę się, że w Siedlcach jest taki instrument”. – Możecie być dumni, że macie obraz El Greco i organy Joachima Wagnera – stwierdził.

Na organach Joachima Wagnera grał Ireneusz Wyrwa. Wystąpili również: sopranistka Barbara Tritt, kameraliści Chóru Katedralnego w Siedlcach: Bartosz Gorzkowski, Łukasz Bielak, Michał Kiryluk i Damian Suchorzebrski.

Znajdujący się obecnie w domu biskupa siedleckiego instrument, znaleziony został na strychu kościoła parafii w Pruszynie. Po latach użytkowania organy wymagały naprawy, ale nie było specjalisty, który byłby w stanie zadbać o unikatowy instrument. Nikt też nie przypuszczał, że XVII-wieczne organy są dziełem tak wielkiego mistrza. Dopiero odnalezienie deski z napisem w języku niemieckim i nazwiskiem organmistrza pozwoliło oszacować wartość znaleziska. Proboszcz Pruszyńskiej parafii przekazał instrument siedleckiej kurii diecezjalnej. Przez lata trwała renowacja organów prowadzona przez niemiecką firmę Orgelbau Ekkehart Groβ z Waditz. Obecnie instrument jest jedynym zachowanym na świecie egzemplarzem barokowych organów z systemem podwójnej transmisji zbudowanych przez Joachima Wagnera.

Dla osób, które będą chciały usłyszeć barokowe brzmienie organów Wagnera, koncert zostanie dwukrotnie powtórzony we wtorek, 8 marca o godz. 17.00 i 19.00. Bezpłatny bilet wstępu na koncert można odebrać w Urzędzie Miasta Siedlce, Kurii Diecezjalnej oraz sekretariacie Katolickiego Radia Podlasie od 28 lutego. Koncerty odbędą się w domu bp. Zbigniewa Kiernikowskiego przy ul. Cmentarnej 17 w Siedlcach.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
10°C Piątek
noc
8°C Piątek
rano
11°C Piątek
dzień
12°C Piątek
wieczór
wiecej »