Polacy zatrzymali talibskiego dowódcę

Polscy żołnierze zatrzymali jednego z głównych dowódców talibskich w afgańskim dystrykcie Qarabagh - poinformował we wtorek kpt. Dariusz Kudlewski z sekcji prasowej PKW Afganistan. Zatrzymany jest podejrzany o liczne zamachy, w tym ataki rakietowe na polską bazę.

 

Do zatrzymania doszło w piątek. "Groźny terrorysta Mułła Abdul Zahir został aresztowany w trakcie wspólnej, nocnej operacji żołnierzy Zgrupowania Bojowego Bravo (ZBB) i funkcjonariuszy policji afgańskiej" - poinformował Kudlewski. W trakcie przeszukania na miejscu zatrzymania talibskiego dowódcy znaleziono m.in. amunicję, elementy materiałów służących do produkcji min-pułapek oraz dokumenty świadczące o kierowaniu grupą przestępczą.

Według informacji podanych przez polskie siły w Afganistanie zatrzymany jest podejrzewany o kierowanie grupą przestępczą, która przeprowadziła liczne ataki na cywilne i wojskowe konwoje logistyczne na drodze Highway 1 oraz m.in. ataki rakietowe na polską bazę w dystrykcie Qarabagh.

Jak podał Kudlewski, ukrywającego się talibskiego komendanta zaskoczono w trakcie nocnej akcji w jednej z wiosek dystryktu Qarabagh. Operację wspierały z powietrza bezzałogowe samoloty rozpoznawcze.

Mułła Zahir był poszukiwany od dłuższego czasu. Jak podaje PKW Afganistan, talibski dowódca właśnie powrócił ze szkolenia, jakie prawdopodobnie odbywał poza granicami Afganistanu.

W opinii polskich żołnierzy działalność Zahira "istotnie wpływała na bezpieczeństwo w dystrykcie".

Zahir to kolejny talibski przywódca zatrzymany w ostatnim czasie przez Polaków. 17 lutego polscy żołnierze - również wspólnie z Afgańczykami - aresztowali trzech groźnych rebeliantów - jednego z głównych komendantów talibskich działających w dystrykcie Andar, dowódcę lokalnej grupy rebelianckiej oraz prawdopodobnego zamachowca-samobójcę.

Wśród zatrzymanych był wówczas Sana Mohammad - groźny terrorysta znajdujący się na liście JPEL (Joint Prioritized Effects List) - szczególnie poszukiwanych przez ISAF rebeliantów. 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
5°C Czwartek
wieczór
2°C Piątek
noc
3°C Piątek
rano
6°C Piątek
dzień
wiecej »