W Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie, w środkowej Portugalii, odbyły się uroczystości poświęcenia ludzkości, a zwłaszcza Rosji i Ukrainy, Niepokalanemu Sercu Maryi. Uczestniczyli w nich biskupi i liczne duchowieństwo, a także przedstawiciele portugalskich władz i ukraińskiej mniejszości narodowej.
Wydarzenie odbywało się w jedności z papieżem Franciszkiem, który podczas podobnej celebracji organizowanej równocześnie w bazylice św. Piotra w Rzymie także zawierzył Rosję i Ukrainę opiece Niepokalanego Serca Maryi.
ATAK ROSJI NA UKRAINĘ [relacjonujemy na bieżąco]
Piątkowe modlitwy w Fatimie odbywały się w kilku językach, m.in. po ukraińsku, rosyjsku i polsku. W trakcie uroczystości odmówiono m.in. różaniec oraz litanię do Najświętszej Maryi Panny.
Przewodzący fatimskiemu wydarzeniu papieski jałmużnik kard. Konrad Krajewski przed rozpoczęciem uroczystości powiedział portugalskim mediom, że ma ono ścisły związek z rosyjską inwazją na Ukrainę i "jej umęczonym narodem".
W czwartek kard. Krajewski podczas spotkania w Lizbonie z kard. Manuelem Clemente przypomniał, że w ostatnich dniach odbył wizytę na Ukrainie. Zaznaczył, że jego podróż do Fatimy przebiega - w związku z prowadzoną w tym kraju wojną - w atmosferze smutku oraz ciszy.
Czytaj także: Papież dokonał Aktu Poświęcenia Niepokalanemu Sercu Maryi Ukrainy i Rosji
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.