"Miłosz Jazz Project" w Białymstoku

Poezja Czesława Miłosza, w wykonaniu solistów do muzyki klasycznej i jazzowej, jest propozycją uczczenia poety w Białymstoku, w trwającym właśnie Roku Miłosza. Projekt chce zrealizować miejscowe Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Działalności Muzycznej.

W tym roku przypada setna rocznica urodzin poety. Sejm RP ustanowił 2011 rok Rokiem Miłosza.

"Miłosz Jazz Project" ma być połączeniem twórczości Miłosza z muzyką klasyczno-jazzową - kompozycją wykonaną przez solistów, Orkiestrę Symfoniczną Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz jazzowy zespół - Włodek Pawlik Trio.

Jak powiedziała PAP prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Działalności Muzycznej Jolanta Wilczewska, poezja Miłosza nie jest często wykorzystywana w projektach muzycznych. Dodała, że projekt jest okazją na stworzenie "nowej jakości" twórczości poety.

Utwór, który stworzy kompozytor Włodzimierz Pawlik, ma się składać z dziesięciu wierszy Miłosza. Będzie to m.in. "Piosenka o końcu świata", "Piosenka o porcelanie" i "Który skrzywdziłeś".

Wilczewska powiedziała, że wiersze zostaną zaśpiewane przez dwóch wybitnych solistów jazzowych: Lorę Szafran i Marka Bałatę. Dodała, że nie będzie to koncert poezji śpiewanej, a właśnie "jazzowa interpretacja" utworów Miłosza.

Wilczewska powiedziała, że w kompozycji muzycznej Pawlik wykorzysta elementy wielokulturowości Podlasia. W utworze znajdą się nawiązania do pieśni cerkiewnych czy folkloru żydowskiego.

"Miłosz Jazz Project" ma zostać zaprezentowany publiczności we wrześniu tego roku, na otwartym koncercie w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Na realizację projektu miejscowe stowarzyszenie otrzymało 50 tys. zł dofinansowania z Urzędu Miasta w Białymstoku, z pieniędzy przeznaczonych na inicjatywy kulturalne.

***

Więcej o Roku Miłosza w raporcie Wiara.pl, który znajdą Państwo tutaj

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  24°C Niedziela
  noc
  20°C Niedziela
  rano
  27°C Niedziela
  dzień
  28°C Niedziela
  wieczór
  wiecej »