Międzynarodowe stowarzyszenie największych sanktuariów maryjnych Europy, w tym również Jasna Góra w Częstochowie, w liście otwartym sprzeciwiła się wojnie na Ukrainie i poparła chęć wstąpienia tego kraju do Unii Europejskiej. „Odrzucamy atak Rosji na Ukrainę i jak najostrzej potępiamy niszczycielskie działania wojenne Federacji Rosyjskiej” – stwierdza ogłoszony 1 kwietnia dokument „Shrines of Europe” (Sanktuaria Europy) do przywódcy Kremla Władimira Putina.
Jednocześnie autorzy listu zaapelowali do Parlamentu Europejskiego o przyjęcie Ukrainy do Unii. Zauważyli też, że jest to pierwszy od czasu założenia "Shrines of Europe" w 1996 roku przypadek, gdy stowarzyszenie to zwraca się publicznie do czołowych przedstawicieli politycznych i instytucji.
„Opłakujemy każde życie stracone w tej nierównej walce, współczujemy cierpieniom niezliczonych ludzi i ubolewamy nad zniszczeniem całego kraju” – napisali członkowie wspólnoty do Putina i stwierdzili: „Z całą stanowczością wzywamy do natychmiastowego zakończenia tej nieludzkiej wojny i przywrócenia pokoju dla Europy i świata”.
Członkami stowarzyszenie miast-sanktuariów na naszym kontynencie – „Shrines of Europe” (Sanktuaria Europy) – są Częstochowa, Altötting w Niemczech, Einsiedeln (Szwajcaria), Lourdes (Francja), Loreto (Włochy), Fatima (Portugalia) i Mariazell w Austrii. Tych sześć miejsc określa się mianem ”duchowych stolic Europy”. Od 2019 roku ich członkiem jest także Betlejem, gdyż – jak stwierdziło stowarzyszenie – „przyjęcie «kolebki chrześcijaństwa» do tego grona jest znakiem pokoju, wychodzącym poza granice Europy”.
Zgodnie ze statutem organizacja opowiada się za solidarnością, demokracją, pokojem, wolnością i sprawiedliwością. Kształtowana przez tożsamość europejską propaguje poszanowanie równych praw i wartości wszystkich ludzi, niezależnie od języka, światopoglądu, tradycji czy historii.
Misją stowarzyszenia jest zbliżenie najważniejszych europejskich sanktuariów maryjnych pod wspólnym dachem „Shrines of Europe”, gdyż „wyzwania i wymagania stawiane współczesnym miejscom pielgrzymkowym w XXI wieku muszą być pokonywane wspólnie”.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.