„Usiłujcie zachować jedność Ducha dzięki więzi, jaką jest pokój” (Ef 4, 3). Słowa św. Pawła z Listu do Efezjan rozważał Papież wczoraj wieczorem, prowadząc lectio divina w Wyższym Seminarium Rzymskim na Lateranie.
Odwiedził je, jak co roku, z okazji przypadającego przed Wielkim Postem święta patronalnego Matki Bożej Zawierzenia. W modlitewnym rozważaniu Benedykt XVI mówił o powołaniu każdego chrześcijanina, a szczególnie duchownych, do tego, by należeć do Chrystusa, podzielać Jego mękę i krzyż, żyć w Nim, w Jego ciele, którym jest Kościół. Jesteśmy powołani osobiście, ale po to, by tworzyć ciało – wskazał Ojciec Święty.
„Teraz seminarium jest tym ciałem, w którym konkretnie urzeczywistnia się wspólna droga. Potem będzie to parafia – mówił Papież. – Trzeba będzie akceptować, znosić, animować całą parafię, ludzi sympatycznych i niesympatycznych. Kościół jest ciałem, ma swoje struktury, swoje prawo i nieraz nie jest łatwo w nie się włączyć. Pragniemy osobistej relacji z Bogiem, ale ciało często się nam nie podoba. Jednak właśnie w ten sposób jesteśmy w komunii z Chrystusem: akceptując cielesność Jego Kościoła, Ducha, który się wciela. Z drugiej strony często może odczuwamy problemy, trudności tej wspólnoty, poczynając od seminarium aż do wielkiej wspólnoty Kościoła z jego instytucjami. Musimy też pamiętać, że dobrze jest być w towarzystwie ludzi wszystkich wieków, mieć przyjaciół w niebie i na ziemi, odczuwać piękno tego ciała, szczęśliwi, że Pan nas do niego powołał. Jedność Boga wyraża się w naszej komunii, gdyż Bóg jest Ojcem, Stworzycielem wszystkich, a zatem wszyscy jesteśmy braćmi. Rozważajmy więc tę tajemnicę jedności i konieczność szukania jej zawsze w komunii jedynego Chrystusa, jedynego Boga. Jedność Kościoła nie jest czymś zewnętrznym, ale owocem zgody, wspólnego wysiłku, by postępować jak Chrystus w mocy Jego Ducha”.
Podczas wczorajszej wizyty Papieża w Seminarium Rzymskim rektor i klerycy złożyli mu życzenia z okazji zbliżającego się 60-lecia jego święceń kapłańskich. Rocznica ta przypada 29 czerwca.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.