Papież Franciszek oświadczył, że cierpienie zadane na Ukrainie osobom słabym i bezbronnym, śmierć cywilów w masakrach oraz "rozpaczliwa ucieczka kobiet i dzieci" wstrząsają sumieniami i nie pozwalają zachować milczenia. To słowa z przesłania do uczestników międzyreligijnej pielgrzymki solidarności z narodem ukraińskim w Czerniowcach.
W przesłaniu, udostępnionym dziennikarzom w Watykanie, papież wyraził bliskość z uczestnikami pielgrzymki w południowo-zachodniej Ukrainie i zapewnił: "Z głębi serca pragnę przyłączyć się do błagania o nieoceniony dar pokoju dla umiłowanej ludności Ukrainy".
ATAK ROSJI NA UKRAINĘ [relacjonujemy na bieżąco]
"Chwile, które przeżywamy, napawają nas strachem, bo naznaczyły je siły zła. Cierpienie zadane tylu osobom słabym i bezbronnym, tylu cywilów zabitych w masakrach i młodych niewinnych ofiar, rozpaczliwa ucieczka kobiet i dzieci. Wszystko to wstrząsa naszymi sumieniami i zobowiązuje nas do tego, by nie milczeć, nie pozostać obojętnym w obliczu przemocy Kaina i wołania Abla, lecz by podnieść nasz głos z mocą, by w imię Boga prosić o położenie kresu tym budzącym odrazę czynom" - podkreślił Franciszek.
Zaznaczył następnie: "Okrutne wydarzenia, których świadkami jesteśmy od tak wielu dni, potwierdzają, że wojna jest porażką polityki i ludzkości, haniebną kapitulacją, porażką w obliczu sił zła".
Papież jest przekonany, że międzyreligijna inicjatywa "przyczynia się do umocnienia poczucia odpowiedzialności wierzących w obliczu wojny, która stoi w sprzeczności z wieloma wysiłkami dokonanymi w minionych dekadach na rzecz budowy świata mniej uzbrojonego i bardziej pokojowego".
"Niech rządzący, szczególnie ci, którzy odwołują się do świętych zasad religii, wysłuchają słowa Bożego: + Mam zamiary pokoju, a nie zguby+" - dodał Franciszek.
Wyraził uznanie dla wszystkich, którzy okazują bliskość osobom, zmuszonym do porzucenia swych domów i rodzin. "Niech godność osoby i świętość życia będą zawsze mocnymi zasadami, które wyznaczą kierunek naszemu zaangażowaniu na rzecz braterstwa" - podkreślił papież.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.