Już 4 czerwca rozpocznie się specjalna edycja Szlachetnej Paczki. Wsparcie otrzymają osoby, które uciekły przed wojną w Ukrainie.
Do Solidarnej Paczki trafią rodziny, które są ukraińskimi uchodźcami wojennymi, przebywają obecnie w Polsce i są w trudnej sytuacji materialnej. - Akcja będzie dla nich formą pomocy - pozwoli złapać oddech, odciąży niewielki budżet, ale też pomoże w usamodzielnieniu się czy uzyskaniu wsparcia drugiego człowieka oraz wesprze w odbudowie życia w nowym miejscu - mówi Joanna Sadzik, prezes Stowarzyszenia "Wiosna", organizatora Szlachetnej Paczki.
Letnia odsłona Paczki rozpocznie się 4 czerwca - to właśnie wtedy zostanie otwarta baza rodzin, które będzie można wspomóc. Na stronie www.szlachetnapaczka.pl przez 3 tygodnie publikowane będą historie rodzin uchodźczych, spośród których darczyńcy będą mogli wybrać rodzinę, by przygotować wsparcie.
Program społeczny, jak zawsze, połączy tych, którzy chcą pomóc, i tych, którzy pomocy potrzebują. Wolontariusze Szlachetnej Paczki od kilku tygodni docierają do osób, które znalazły już schronienie w Polsce - rodzin, dzieci, osób starszych i z niepełnosprawnościami. - To dla nich, solidarnie, przygotowujemy dodatkową edycję Szlachetnej Paczki - podkreśla J. Sadzik.
Model działania Solidarnej Paczki jest niemal identyczny, jak Szlachetnej Paczki z kampanii listopadowo-grudniowej. Oprócz otwarcia bazy rodzin (4 czerwca) i Weekendu Cudów (25-26 czerwca), swoją premierę będzie miał raport na temat sytuacji uchodźców z Ukrainy, a akcję wesprą znani aktorzy i sportowcy.
- Solidarną Paczką chcemy zadbać nie tylko o zaspokojenie najpilniejszych potrzeb materialnych. W ramach inicjatywy rodziny zyskają też coś więcej - zainteresowanie i uwagę drugiego człowieka, obecność i rozmowę oraz pomoc w rozwiązaniu problemów. To często bywa równie cenne jak paczka materialna - dodaje J. Sadzik.
Od pierwszego dnia wojny w Ukrainie Szlachetna Paczka jest zaangażowana w niesienie pomocy. Wolontariusze projektu dostarczają pomoc materialną i logistyczną, szukają mieszkań, wspierają działania samorządów oraz są obecni w punktach pomocowych oraz po obu stronach granicy.
- Jako Szlachetna Paczka patrzymy na wojnę w Ukrainie przez pryzmat organizacji specjalizującej się w biedzie i pomaganiu potrzebującym. Jeśli czyjeś życie i zdrowie są zagrożone, jeśli ktoś stracił swój dobytek, dach nad głową czy świat, który znał, powinien otrzymać nasze wsparcie - podsumowuje J. Sadzik.
Szlachetna Paczka uruchomiła też Centrum Informacyjne "Połączeni dla Ukrainy", które zbiera informacje o tym, gdzie zaangażowanie jest obecnie najbardziej potrzebne, które organizacje aktualnie potrzebują rąk do pracy i wsparcia. Paczka współtworzyła również całodobowy punkt pomocowy "Żyj w Krakowie".
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.
Ratownicy w środę kontynuowali poszukiwania osób uwięzionych w ruinach domów.
Szacuje się, że na pokładzie było ponad 100 osób, w tym dzieci.
"Zawiera dużo błędów merytorycznych, historycznych i lingwistycznych, a nawet ortograficznych."