Już 4 czerwca rozpocznie się specjalna edycja Szlachetnej Paczki. Wsparcie otrzymają osoby, które uciekły przed wojną w Ukrainie.
Do Solidarnej Paczki trafią rodziny, które są ukraińskimi uchodźcami wojennymi, przebywają obecnie w Polsce i są w trudnej sytuacji materialnej. - Akcja będzie dla nich formą pomocy - pozwoli złapać oddech, odciąży niewielki budżet, ale też pomoże w usamodzielnieniu się czy uzyskaniu wsparcia drugiego człowieka oraz wesprze w odbudowie życia w nowym miejscu - mówi Joanna Sadzik, prezes Stowarzyszenia "Wiosna", organizatora Szlachetnej Paczki.
Letnia odsłona Paczki rozpocznie się 4 czerwca - to właśnie wtedy zostanie otwarta baza rodzin, które będzie można wspomóc. Na stronie www.szlachetnapaczka.pl przez 3 tygodnie publikowane będą historie rodzin uchodźczych, spośród których darczyńcy będą mogli wybrać rodzinę, by przygotować wsparcie.
Program społeczny, jak zawsze, połączy tych, którzy chcą pomóc, i tych, którzy pomocy potrzebują. Wolontariusze Szlachetnej Paczki od kilku tygodni docierają do osób, które znalazły już schronienie w Polsce - rodzin, dzieci, osób starszych i z niepełnosprawnościami. - To dla nich, solidarnie, przygotowujemy dodatkową edycję Szlachetnej Paczki - podkreśla J. Sadzik.
Model działania Solidarnej Paczki jest niemal identyczny, jak Szlachetnej Paczki z kampanii listopadowo-grudniowej. Oprócz otwarcia bazy rodzin (4 czerwca) i Weekendu Cudów (25-26 czerwca), swoją premierę będzie miał raport na temat sytuacji uchodźców z Ukrainy, a akcję wesprą znani aktorzy i sportowcy.
- Solidarną Paczką chcemy zadbać nie tylko o zaspokojenie najpilniejszych potrzeb materialnych. W ramach inicjatywy rodziny zyskają też coś więcej - zainteresowanie i uwagę drugiego człowieka, obecność i rozmowę oraz pomoc w rozwiązaniu problemów. To często bywa równie cenne jak paczka materialna - dodaje J. Sadzik.
Od pierwszego dnia wojny w Ukrainie Szlachetna Paczka jest zaangażowana w niesienie pomocy. Wolontariusze projektu dostarczają pomoc materialną i logistyczną, szukają mieszkań, wspierają działania samorządów oraz są obecni w punktach pomocowych oraz po obu stronach granicy.
- Jako Szlachetna Paczka patrzymy na wojnę w Ukrainie przez pryzmat organizacji specjalizującej się w biedzie i pomaganiu potrzebującym. Jeśli czyjeś życie i zdrowie są zagrożone, jeśli ktoś stracił swój dobytek, dach nad głową czy świat, który znał, powinien otrzymać nasze wsparcie - podsumowuje J. Sadzik.
Szlachetna Paczka uruchomiła też Centrum Informacyjne "Połączeni dla Ukrainy", które zbiera informacje o tym, gdzie zaangażowanie jest obecnie najbardziej potrzebne, które organizacje aktualnie potrzebują rąk do pracy i wsparcia. Paczka współtworzyła również całodobowy punkt pomocowy "Żyj w Krakowie".
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Na prezent dla pary młodej goście chcą przeznaczyć najczęściej między 401 a 750 zł.
To opinia często powtarzana przed mającymi się dziś odbyć rozmowami pokojowymi.
„Przedwczesne” jest obecnie rozważanie ewentualnej podróży papieża Leona XIV na Ukrainę
Ponad 200 operacji prenatalnych rozszczepu kręgosłupa wykonano w bytomskiej klinice.