Ukraiński zespół Kalush Orchestra, który wygrał tegoroczny konkurs piosenki Eurowizji, wystawił na aukcję swoją nagrodę oraz różową czapkę wokalisty Ołeha Psiuka - poinformował w środę Psiuk na Instagramie zespołu. Dochód zostanie przeznaczony na armię ukraińską.
Po raz pierwszy w historii Eurowizji zwycięzcy sprzedadzą na aukcji swoją nagrodę, by pomóc armii ukraińskiej! Symbol ich zwycięstwa możecie wykorzystać dla dobra innego wielkiego zwycięstwa Ukrainy! I dostać ikoniczny różowy kapelusz lidera Kalush Orchestra, Ołeha Psiuka tylko za 5 euro!” – napisano na Instagramie.
Przeczytaj też: Kalush Orchestra o rosyjskich agresorach: Chcą zabić naszą kulturę
Nagroda Eurowizji – szklany mikrofon – trafi do osoby, która zaoferuje najwyższą sumę w kryptowalutach lub tradycyjnej walucie.
Czapka zostanie zaś wylosowana spośród osób, które wpłaciły 5 euro lub wyższą sumę.
Aukcja, organizowana wspólnie z wolontariuszem armii ukraińskiej, skończy się 28 maja o godz. 19.
Kalush Orchestra zdeklasowali konkurencję i ukraiński zespół został zwycięzcą 66. edycji Eurowizji. To pierwszy kawałek z Ukrainy, który został wykonany w pełni w ukraińskim języku. Zwycięski utwór "Stefania" został wykonany w całości w języku ukraińskim i zachwycił niemalże całą Europę.
Kalush Orchestra Kalush Orchestra - Stefania (Official Video Eurovision 2022)"Kiedyś zadedykowałem tę piosenkę mojej mamie, a kiedy wybuchła wojna, piosenka nabrała nowego znaczenia - opowiada lider zespołu Ołeh Psyuk. - Chociaż w piosence nie ma ani słowa o wojnie, wiele osób zaczęło kojarzyć piosenkę z matką Ukrainą. Co więcej, społeczeństwo zaczęło nazywać to hymnem naszej wojny! Ale jeśli Stefania jest teraz hymnem naszej wojny, to chciałbym, żeby stał się hymnem naszego zwycięstwa".
Zobacz więcej: Zwycięska piosenka z Eurowizji z teledyskiem kręconym w Buczy, Irpieniu, Borodziance i Hostomlu
Zespół wybiera się także w trasę po Europie, aby zebrać fundusze dla Ukrainy i Sił Zbrojnych Ukrainy. "Wkrótce ogłosimy szczegóły na naszym profilu na Instagramie".
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.