Odsiadujący wyrok dziewięciu lat pozbawienia wolności, osadzony w kolonii karnej Aleksiej Nawalny poinformował w poniedziałek o utworzeniu Międzynarodowej Fundacji do Walki z Korupcją. W zarządzie fundacji znaleźli się między innymi Francis Fukuyama i Guy Verhofstadt.
Nawalny ogłosił powołanie fundacji na Twitterze: "Zapowiedziano i zrobiono. Mówiliśmy o tym, że Putin i jego żuliki nie zdołają zniszczyć Fundacji do Walki z Korupcją. Przeciwnie - ona przekształci się w ogólnoświatową, międzynarodową fundację. Wszystko przygotowaliśmy i zrobiliśmy zgodnie z obietnicą. Oto Anti-Corruption Foundation International (Międzynarodowa Fundacja do Walki z Korupcją - PAP). W skład jej rady nadzorczej weszli: filozof Francis Fukuyama, były premier Belgii, eurodeputowany Guy Verhofstadt, laureatka nagrody Pulitzera Anne Applebaum (prywatnie żona byłego ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego - PAP) oraz Julia Nawalna (żona polityka - PAP). Fundacja będzie w pełni transparentna, jej działalność jawna, a pierwszą wpłatą na jej rzecz będzie przyznana mi przez Parlament Europejski Nagroda Sacharowa (50 tysięcy euro). Jak zawsze liczymy na waszą pomoc i poparcie i obiecujemy, że będziemy pracować dobrze. Znacie nas." - napisał Nawalny na Twitterze.
Przeczytaj: Filozof Bernard-Henri Levy: zawarcie pokoju z Putinem to gwarancja jeszcze bardziej przerażającej wojny
Aleksiej Nawalny, to rosyjski prawnik, publicysta i opozycyjny działacz polityczny. Jest liderem partii Rosja Przyszłości i założycielem Fundacji Antykorupcyjnej, która ujawniała materiały dotyczące korupcji rosyjskich elit ze szczególnym uwzględnieniem nadużyć prezydenta Putina i jego otoczenia. W sierpniu 2020 roku uległ poważnemu zatruciu. Zdaniem Nawalnego zamach na jego życie został zorganizowany przez rosyjskie służby specjalne. Kreml zaprzeczył tym oskarżeniom. Nawalny leczył się w Niemczech. Gdy wrócił do Rosji na początku 2021 roku, został aresztowany i osądzony. Obecnie przebywa w zakładzie karnym w Mieliechowie w obwodzie włodzimierskim, gdzie odbywa wyrok dziewięciu lat pozbawienia wolności w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze na podstawie oskarżeń o defraudację i obrazę sądu. Więzienie, w którym przebywa ma opinię jednego z najgorszych w Rosji.
31 maja polityk został oskarżony w kolejnej sprawie karnej, dotyczącej "tworzenia organizacji ekstremistycznej i podżegania do nienawiści wobec władz". W przypadku uznania opozycjonisty za winnego, grozi mu do 15 lat więzienia.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.