Papież Franciszek przybył w niedzielę do Kanady rozpoczynając sześciodniową wizytę w tym kraju. Papieski samolot wylądował na lotnisku w Edmonton, gdzie powita go między innymi premier Justin Trudeau. Głównym celem 37. zagranicznej pielgrzymki Franciszka są spotkania z rdzennymi mieszkańcami Kanady.
Hasłem podróży są słowa "Kroczyć razem". Jest ona następnym etapem na drodze pojednania i leczenia ran, jakie wywołała sprawa szkół dla dzieci z ludów tubylczych, które w imieniu rządu Kanady były prowadzone przez kościoły chrześcijańskie, w tym Kościół katolicki.
Na przełomie marca i kwietnia delegacje rdzennych mieszkańców, także byłych uczniów szkół, odwiedziły papieża w Watykanie i wtedy Franciszek obiecał im przyjazd do Kanady.
Papież przyleciał do tego kraju dzień po 20. rocznicy przyjazdu św. Jana Pawła II na Światowe Dni Młodzieży w Toronto. W pierwszym dniu pobytu w Edmonton Franciszek będzie odpoczywał po długim locie.
W stolicy prowincji Alberta mieszka duża społeczność ukraińska. W programie wizyty papieża nie ma osobnego spotkania z jej przedstawicielami, ale dominuje przekonanie, że będzie on w swych wystąpieniach nawiązywał do wojny na Ukrainie.
67 procent mieszkańców Kanady to chrześcijanie. Według danych Watykanu 44 procent stanowią katolicy.
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.