Reklama

Plebiscyt wydarzenie historyczne roku ― zagłosuj na najlepsze projekty historyczne 2021 roku!

Muzeum Historii Polski, organizator 15. edycji plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku, zachęca do internetowego głosowania na wybraną przez jury finałową piętnastkę w trzech kategoriach: Wydarzenie, Wystawa oraz Edukacja. To internauci zadecydują o ostatecznych wynikach. Głosy można oddawać do 15 sierpnia.

Reklama

Aby wziąć udział w głosowaniu, należy wejść na stronę www.whr.muzhp.pl, zapoznać się z poszczególnymi wydarzeniami, zaakceptować regulamin Plebiscytu i oddać łącznie trzy głosy, jeden głos na jedno wydarzenie w każdej kategorii.

WYDARZENIE

•    Otwarcie zrewitalizowanego Zamku Krzyżackiego w Szczytnie, organizator: Urząd Miejski w Szczytnie
Zgodnie z charakterem zamku, jego otwarcie było zaaranżowane w klimacie średniowiecznym i w stylu myśliwskim. Udostępniono całość budowli − w tym wykopane pomieszczenia − a także wystawę reliktów odnalezionych podczas wykonywania prac. W Wiosce Rycerskiej zorganizowano strzelanie do tarczy z łuku tradycyjnego, walki rycerskie, koncert muzyki średniowiecznej i sygnałów myśliwskich. Wydarzenie zakończył występ Tomasza Karolaka z zespołem i pokaz teatru ognia.

•    Sub una campana / Pod jednym dzwonem, organizator:  Urząd Miasta Krakowa
W 2021 r. dzwon Zygmunt obchodził jubileusz 500-lecia. Z tej okazji miasto Kraków wraz z partnerami (wśród których była Norymberga, rodzinne miasto wykonawcy dzwonu – ludwisarza Hansa Behama) zrealizowało szereg inicjatyw. Na jubileuszowy program złożyły się m.in.: bezpłatne zwiedzanie wieży Zygmuntowskiej, pokaz specjalny obrazu Jana Matejki, koncerty, dźwiękowo-wizualna rekonstrukcja zawieszenia dzwonu, instalacja akustyczna i spektakl multimedialny, sesja naukowa, a także wielkie widowisko plenerowe – Korowód Zygmuntowski. 

•    Otwarcie Centrum Szyfrów Enigma, organizator: Poznańskie Centrum Dziedzictwa
To pierwsza na świecie multimedialna ekspozycja o historii złamania szyfrów Enigmy przez polskich matematyków, upamiętniająca bohaterów tego wyczynu: Mariana Rejewskiego, Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego. Jej otwarciu towarzyszyły widowisko wizualno-dźwiękowe „Brzmienie szyfrów”, koncerty, gra miejska, nocne zwiedzanie oraz prezentacja oryginalnego egzemplarza niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.

•    Otwarcie Muzeum Pamięci Sybiru, organizator: Muzeum Pamięci Sybiru, Miasto Białystok
Muzeum otwarto 17 września 2021 r., w 82. rocznicę sowieckiej napaści na Polskę. Białostocka placówka prezentuje wszystkie aspekty polskiej obecności na Sybirze, począwszy od XVII w., ze szczególnym uwzględnieniem represji sowieckich – aresztowań, masowych deportacji z lat 1940−1941 i zbrodni katyńskiej. Wykorzystuje zarówno pamiątki i relacje pozyskane od świadków wydarzeń, jak też nowoczesne multimedia. Inauguracji towarzyszyły debata naukowa, koncert oraz mapping na fasadzie Muzeum. 

•    Otwarcie Muzeum Stanisława Wyspiańskiego, organizator: Muzeum Narodowe w Krakowie
Na wystawie stałej Muzeum prezentowanych jest niemal 200 dzieł artysty, z czego zdecydowaną większość stanowi spuścizna plastyczna: portrety własne Wyspiańskiego uzupełnione o wizerunki najbliższej rodziny, obrazy miejsc, w których artysta żył i pracował, a także dzieła poruszające trzy najważniejsze wątki twórczości − stąd poszczególne części ekspozycji zatytułowano: „Żywioły”, „Wawel – dramat królów” i „Apollo-Chrystus”. W podziemiu budynku znajduje się księgozbiór Wyspiańskiego z jego odręcznymi notatkami.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
2°C Niedziela
rano
5°C Niedziela
dzień
5°C Niedziela
wieczór
2°C Poniedziałek
noc
wiecej »

Reklama