Prezydent: na Jasnej Górze dziękujemy za rok dobrych plonów

Jesteśmy na Jasnej Górze, żeby dziękować za ten rok dobrych plonów, bez wielkich klęsk żywiołowych - powiedział w niedzielę prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości Dożynek Jasnogórskich i Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rolników. Dziękował rolnikom za zapewnianie bezpieczeństwa żywnościowego.

Prezydent mówił, że przez ostatnie 40 lat na Jasną Górę co roku przybywają kolejne pokolenia polskich rolników, by modlić się i dziękować Matce Boskiej za opiekę. "Także i w tym roku, mimo że znów nadszedł trudny rok - po pandemii koronawirusa, po wszystkich trudnościach na rynku gospodarczym z tym związanych, przyszedł czas rosyjskiej napaści na Ukrainę: zdradzieckiej, okrutnej wojny, która zatrzęsła nie tylko naszą częścią Europy, ale całą Europą i światem" - powiedział Duda.

Zaznaczył, że wojna spowodowała problemy na rynku energetycznym, inflację, a także - co dotyka bezpośrednio polskich rolników - wzrost cen nawozów.

"Jesteśmy tutaj, żeby dziękować, że ten rok - mimo że tak trudny w polityce, a także w gospodarce światowej, światowej gospodarce żywnościowej - w Polsce jest rokiem dobrych plonów, jest rokiem, który przebiegł bez wielkich klęsk żywiołowych niszczących plony i trud pracy rolników" - powiedział prezydent.

Podziękował też rolnikom za zapewnianie w Polsce bezpieczeństwa żywnościowego.

"Dziękuję, że poza ważnymi elementami bezpieczeństwa militarnego czy energetycznego, wy zapewniacie bezpieczeństwo żywnościowe, jedno z absolutnie fundamentalnych, bez którego nie wyobrażam sobie naszego kraju. Nie wyobrażam sobie powrotu kolejek i sytuacji, kiedy trzeba się troszczyć o to, co położyć na stole, a pamiętacie czasy, kiedy ludzie w miastach zastanawiali się, co położyć na stole w Wigilię" - powiedział prezydent.

Dziękował rolnikom za to, że dzięki ich pracy na co dzień dla wszystkich Polaków starcza chleba, a jeszcze - jak mówił - produkowana przez nich "żywność z roku na rok stanowi coraz większą pozycję eksportową naszego kraju, nie tylko rozsławiając nasz kraj na zewnątrz, nie tylko budując dobrą markę biało-czerwonego sztandaru i nazwy Polska, ale także w ogromnym stopniu przyczyniając się do wzrostu naszego PKB i ogólnej zamożności naszego kraju".

Prezydent powiedział, że zadaniem polityków jest realizowanie słów papieża Jana Pawła II, że polskie rolnictwo wymaga nieprzerwanej opieki i wsparcia ze strony państwa.

"Chciałbym, żeby to wsparcie mogło ograniczać się tylko do bieżącego obserwowania, jak świetnie idą sprawy polskiego rolnictwa i jak dobrze ono się rozwija. Ale trzeba o nie cały czas zabiegać, trzeba wspierać, trzeba mieć w zanadrzu programy wspierające w przypadku wystąpienia klęsk żywiołowych, w przypadku wystąpienia suszy, wspierające możliwości ubezpieczania się przez polskich rolników. To wszystko są niezwykle ważne zadania rządu" - ocenił prezydent.

Zaznaczając, że w tym roku rząd zdecydował się wesprzeć rolników przy zakupie nawozów, prezydent podziękował za - jak powiedział - "zapobiegliwe przeznaczenie 4 mld zł na dopłaty dla polskich rolników w związku z drastycznymi wzrostami cen nawozów sztucznych". "To było konieczne, abyście się mogli przygotować do kolejnego sezonu. Realizacja wypłat jest na ukończeniu, wnioski o dopłaty złożyło 427 tys. gospodarstw na kwotę 3,5 mld zł. I te wnioski są realizowane" - powiedział prezydent do rolników.

Dziękował też premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za wynegocjowanie w Unii Europejskiej Krajowego Planu Strategicznego w ramach wspólnej polityki rolnej.

"W jego ramach wynegocjowano dla polskich rolników 25 mld euro, z których 17 będzie przeznaczonych na dopłaty bezpośrednie. Te dopłaty bezpośrednie, także dzięki wsparciu funduszy rządowych, będą i w przyszłym roku - bo cały program opiewa na lata 2023/2027 - dla rolników prowadzących gospodarstwa do 30 hektarów takie, jak średnia na Zachodzie UE" - podkreślił.

Według Dudy "mamy wreszcie ten prawdziwie europejski poziom, od tak wielu lat oczekiwany, o który cały czas się starały kolejne rządy, a my obiecywaliśmy, że te dopłaty zostaną wyrównane". "Dzieje się właśnie to wyrównanie, za co panu premierowi ogromnie dziękuję" - powiedział prezydent.

Zachęcił także rolników do korzystania z programów, finansowanych ze środków unijnych, takich jak wsparcie na budowę systemów nawadniania czy na wsparcie młodych rolników.

"Potrzebny nam jest rozwój i trzeba korzystać z tych programów, zwłaszcza, że ponosimy koszty obecności w Unii Europejskiej. Więc jeśli coś jest oferowane i zostało wynegocjowane, to korzystajcie z tego, bo to ważne dla naszego kraju i naszej pozycji we wspólnocie europejskiej" - mówił Duda.

Podziękował też rolnikom i mieszkańcom wsi za przyjęcie przez nich do swoich domów uchodźców z Ukrainy.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
22°C Środa
noc
17°C Środa
rano
20°C Środa
dzień
20°C Środa
wieczór
wiecej »