„Bliskość i ekumenizm”. To były kluczowe tematy prywatnego spotkania papieża Franciszka, które odbyło się dziś rano z członkami Towarzystwa Jezusowego w Nuncjaturze Apostolskiej w Nur-Sułtanie. „Naznaczony braterstwem i wielką szczerością moment, jak zwykle podczas międzynarodowych podróży”. Tak relacjonuje o. Antonio Spadaro, redaktor naczelny jezuickiego czasopisma "La Civiltà Cattolica" przebieg spotkania, które trwało około godziny i kwadransa, a rozpoczęło się przed godz. 9.00 czasu lokalnego.
Towarzystwo Jezusowe czyli...
— Wojciech Ziółek SJ 🇵🇱 (@wziolek_sj) 15 września 2022
uratowani, powołani i posłani grzesznicy. pic.twitter.com/3znwgfgQdw
Obecnych było 19 z 25 współbraci z całego Regionu Rosyjskiego, który obejmuje Białoruś, Rosję, Kirgistan i Tadżykistan. W Kazachstanie nie ma jezuitów. O. Spadaro zaznaczył, że było to "bardzo braterskie, swobodne i szczere spotkanie", podczas którego omówiono aktualne zagadnienia geopolityczne z bardzo silnym naciskiem na wymiar duszpasterski. „Papież okazał się bardzo uważny – dodał o. Spadaro – wobec małych, ale bardzo dynamicznych Kościołów, jakimi są te z Regionu Rosyjskiego, polecając jezuitom, aby z wyraźnym odniesieniem do ich misji, zwracali uwagę zwłaszcza na `bliskość”.
Włoski jezuita zwrócił uwagę, że również przy tej okazji - podobnie jak przy wszystkich spotkaniach ze współbraćmi w czasie podróży zagranicznych - tym, co wyróżniało ten moment, była swoboda i szczerość, z jaką każdy z nich mówił o sobie i o tym, jak postrzega sytuację polityczną i kościelną.
Innym kluczowym tematem spotkania był "ekumenizm", fundamentalne wyzwanie w tym regionie Azji, gdzie katolicy pozostają mniejszością. „Zawsze panuje wielka familiarność, z jaką papież się wyraża, a jezuici witają go, przy tych okazjach, nawet pozwalając sobie na żartobliwe tony, co tym bardziej sprawia, że spotkanie trwa jeszcze dłużej niż planowano” – powiedział o. Spadaro.
W Monrowii wylądowali uzbrojeni komandosi z Gwinei, żądając wydania zbiega.
Dziś mija 1000 dni od napaści Rosji na Ukrainę i rozpoczęcia tam pełnoskalowej wojny.
Są też bardziej uczciwe, komunikatywne i terminowe niż mężczyźni, ale...
Rodziny z Ukrainy mają dostęp do świadczeń rodzinnych np. 800 plus.