Papież Franciszek przyłącza się do dzieci, które dziś na całym świecie odmawiają różaniec w intencji pokoju w ramach dorocznej kampanii promowanej przez papieskie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. „Powierzajmy wstawiennictwu Matki Bożej udręczony naród ukraiński oraz mieszkańców innych krajów, w których panuje wojna, przemoc i ubóstwo” – zaapelował Ojciec Święty.
Kampania watykańskiej fundacji gromadzi co roku około miliona dzieci. W Polsce głównym punktem modlitwy najmłodszych jest zakopiańskie sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach. Z żywym odzewem modlitewna kampania spotyka się w Afryce, bo mieszkańcy tego kontynentu najlepiej zdają sobie sprawę, jak cenny jest pokój.
„Patrząc wokół nas na wojny i zło, prześladowania, choroby i lęki, które obciążają nasz świat, ludzie mogą pytać: Czy Bóg naprawdę panuje nad sytuacją?” – przyznaje przewodniczący stowarzyszenia kard. Mauro Piacenza. Zapewnia, że Bóg nadal panuje nad światem, ale my musimy wyciągnąć do Niego nasze ręce i do Niego przylgnąć. „Bóg zbliżył się do nas, przez Maryję. Wierzymy, że jeśli będziemy wiernie odmawiać różaniec, to Matka Boża poprowadzi nas wszystkich jako jedną wielką rodzinę w kochające ramiona naszego Ojca” – dodał kard. Piacenza.
Papież Franciszek wpłynął na pogłębienie rozumienia powszechności Kościoła.
Kto stracił swój urząd, a kto go zachował? Co o tym mówi prawo kanoniczne?
„Błogosławił ludzi, dotykał się ich i potem już nam zniknął, odszedł.”
Modlitwę poprowadzi archiprezbiter bazyliki Św. Piotra kardynał Mauro Gambetti.
Decyzję podjęli kardynałowie na pierwszej kongregacji generalnej po śmierci Franciszka.