Premier Mateusz Morawiecki podczas wtorkowej wizyty w Berlinie spotkał się z szefem ukraińskiego rządu Denysem Szmyhalem. Obaj wezmą udział w konferencji na temat odbudowy Ukrainy.
"Dziś w Berlinie rozpoczyna się międzynarodowa konferencja +International Perspectives on Ukraine's Recovery, Reconstruction and Modernisation+, w której biorę udział. Przyjacielskie powitanie z premierem Ukrainy Denysem Shmyhalem" - napisał Morawiecki na Facebooku.
Odbywające się we wtorek w Berlinie spotkanie dotyczy rekonstrukcji i modernizacji Ukrainy. W konferencji wezmą udział przedstawiciele rządów państw zaangażowanych we wsparcie Ukrainy oraz organizacji pozarządowych, środowisk eksperckich i akademickich, a także sektora prywatnego. Konferencja odbędzie się pod auspicjami Grupy G7 oraz Komisji Europejskiej.
OGLĄDAJ relację na bieżąco: Atak Rosji na Ukrainę
Rzecznik rządu Piotr Müller zapowiadał, że uczestnicy spotkania w Berlinie będą dyskutować o proponowanych formach wsparcia Ukrainy w jej odbudowie oraz transformacji, przy uwzględnieniu toczących się działań wojennych.
Przeczytaj: ISW: "kucharz Putina" rośnie w siłę i może stanowić zagrożenie dla rosyjskiego prezydenta
W programie konferencji znalazły się panele dyskusyjne poświęcone m.in. finansowaniu wysiłków rekonstrukcyjnych, wykorzystaniu historycznych doświadczeń Planu Marshalla dla Europy czy zrównoważonemu rozwojowi ukraińskiej gospodarki.
Premier weźmie udział w pierwszej, otwierającej dyskusji na temat międzynarodowych perspektyw wobec rekonstrukcji Ukrainy.
"Od początku wojny wspieramy naszych sąsiadów, zarówno w sposób finansowy, jak i na arenie międzynarodowej. Rada Europejska, podczas ostatniego posiedzenia w Brukseli, wezwała zgodnie z głosem Polski, do wzmocnienia pomocy dla Ukrainy i do realizacji pakietu pomocy finansowej" - podkreślił Müller.
W sobotę rebelianci M23 przejęli kontrolę nad miastem Masisi w prowincji Kivu Północne.
W tle konflikty zbrojne oraz kwestie symboli religijnych i hidżabów.
Sytuacja bezpieczeństwa na Haiti systematycznie pogarsza się od kilku lat.
W tym roku przypada 1700. rocznica pierwszego soboru ekumenicznego w Nicei.
Scholz skrytykował propozycję zwiększenia wydatków na obronność do 3,5 proc. PKB.