Ministerstwo spraw zagranicznych Włoch ogłosiło w środę decyzję o wycofaniu wysłanego do Rosji zaproszenia na spotkanie grupy ekspertów ds. operacyjnych Inicjatywy na rzecz zwalczania proliferacji broni masowego rażenia - podał włoski publiczny nadawca Rai.
Włoskie MSZ podkreśliło, że decyzja o wycofaniu zaproszenia Rosji została podjęta w porozumieniu z głównymi krajami uczestniczącymi w Inicjatywie. Włochy przewodniczą obecnie temu formatowi.
OGLĄDAJ relację na bieżąco: Atak Rosji na Ukrainę
"Wykluczenie jest motywowane nie tylko brutalną agresją Rosji na Ukrainie, ale także w świetle coraz bardziej polaryzującego i niekorzystnego stanowiska, jakie Moskwa zajmuje na kluczowych forach międzynarodowych, dotyczących rozbrojenia i nieproliferacji, sprzeciwiając się ostatnio jednogłośnemu zatwierdzeniu ostatecznego dokumentu z konferencji przeglądowej traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej" - oświadczył resort dyplomacji.
Przeczytaj: Szef NATO: Rosja nie może stosować fałszywych pretekstów do dalszej eskalacji
Ministerstwo przypomniało, że już w 2014 i 2015 roku, w związku z rosyjską aneksją Krymu i wydarzeniami w Donbasie, Federacja Rosyjska została czasowo wykluczona z takich forów.
Przeczytaj: Szef NATO: wzywamy Rosję do odnowienia umowy zbożowej
Inicjatywa zwalczania proliferacji broni masowego rażenia została założona przez byłego prezydenta USA George'a Busha Jr. w 2003 roku i obecnie zrzesza 105 krajów. Inicjatywa ma na celu przeciwdziałanie nielegalnemu obrotowi taką bronią, środkom jej przenoszenia i powiązanymi materiałami.
W Monrowii wylądowali uzbrojeni komandosi z Gwinei, żądając wydania zbiega.
Dziś mija 1000 dni od napaści Rosji na Ukrainę i rozpoczęcia tam pełnoskalowej wojny.
Są też bardziej uczciwe, komunikatywne i terminowe niż mężczyźni, ale...
Rodziny z Ukrainy mają dostęp do świadczeń rodzinnych np. 800 plus.
Ochrona budynku oddała w kierunku napastników strzały ostrzegawcze.
Zawsze mamy wsparcie ze strony Stolicy Apostolskiej - uważa ambasador Ukrainy przy Watykanie.