W tym dniu pamiętajmy w modlitwie o tych, którzy zginęli lub doznali obrażeń ciała w wypadkach na drogach, o ich rodzinach i bliskich - zaapelował krajowy duszpasterz kierowców ks. Marian Midura.
Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych obchodzony jest z inicjatywy ONZ w trzecią niedzielę listopada.
"Niech obchody Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych zawsze będą połączone z modlitwą za tych, którzy zginęli na drogach oraz za tych, którzy zostali poszkodowani - ciężko ranni, tracąc z tego powodu zdrowie i dorobek życia" - zaapelował ks. Midura w komunikacie przekazanym PAP przez biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski.
Przypomniał, że każdego roku w sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie k. Tarnowa Stowarzyszenie PRZEJŚCIE organizuje uroczyste obchody z wypominkami i mszą św. za wszystkich, którzy zginęli na drogach. W Zabawie znajduje się też specjalny pomnik i park pamięci.
Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych został zapoczątkowany w 1993 roku przez angielską organizację Road Peace. W 2005 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ zaprosiło państwa członkowskie i społeczność międzynarodową do obchodzenia trzeciej niedzieli listopada jako Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Dzień ten ma być wyrazem uznania dla ofiar wypadków drogowych i ich rodzin. W Polsce inicjatorem obchodów jest MIVA Polska i Krajowe Duszpasterstwo Kierowców.
19 listopada 2006 roku w warszawskiej Katedrze Polowej Wojska Polskiego po raz pierwszy w Polsce obchodzono uroczyście Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków. Obchody zorganizowało Krajowe Duszpasterstwo Kierowców, a obchodom przewodniczył biskup polowy WP bp Tadeusz Płoski.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.