Patriarcha Cyryl: Donbas jest „pierwszą linią obrony” ruskiego świata

Prawosławny patriarcha moskiewski i Całej Rusi Cyryl oświadczył, że „ruski świat” istnieje wszędzie tam, gdzie żyją ludzie wychowani w rosyjskiej tradycji prawosławia i moralności, a pierwsza linia jego obrony przebiega w Donbasie.

- Dziś Donbas to pierwsza linia obrony ruskiego świata. A ruski świat to nie tylko Rosja. [Jest on] wszędzie, gdzie żyją ludzie wychowani w tradycjach prawosławia i w tradycjach rosyjskiej moralności. Oczywiście moralność jest pojęciem uniwersalnym, ale każdy naród ma chyba jakieś szczególne punkty oparcia, kształtowania poczucia moralności. A naszymi punktami oparcia, ludzi żyjących w ruskim świecie, są wiara i miłość ojczyzny - powiedział zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego podczas spotkania z młodzieżą z Donbasu, jakie odbyło się 1 grudnia w katedrze Chrystusa Zbawiciela Moskwie.

Hierarcha zaznaczył, że jeśli ludzie utracą miłość ojczyzny, zdolność obrony swojego rodzinnego domu i swojego narodu, jeśli zaczną „przejmować cudze myśli, czasem szkodliwe i niebezpieczne, i kierując się tymi myślami, budować własne życie wbrew interesom własnego narodu”, to wkraczają na „bardzo niebezpieczną ścieżkę”.

Cyryl tłumaczył młodym ludziom, że w miejscu, w którym mieszkają, pracują, dorastają, podstawą zachowania ich tożsamości jest „przede wszystkim miłość do Ojczyzny – do wielkiej Ojczyzny, do naszego ruskiego świata, miłość do Cerkwi, do naszych tradycji”.

OGLĄDAJ relację na bieżąco: Atak Rosji na Ukrainę

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
1°C Piątek
dzień
1°C Piątek
wieczór
0°C Sobota
noc
-2°C Sobota
rano
wiecej »