Grecja z radością i wdzięcznością przyjmuje decyzję papieża Franciszka o przekazaniu przechowywanych dotąd w Muzeach Watykańskich trzech fragmentów z Partenonu - wzniesionej blisko 2,5 tys. lat temu świątyni Ateny na ateńskim Partenonie - ogłosiła w piątek minister kultury Grecji Lina Mendoni.
Zabytki otrzyma od papieża prawosławny zwierzchnik Kościoła Grecji Hieronim II.
Watykan w wydanym w piątek komunikacie ogłosił, że w dowód "szczerego pragnienia dalszego podążania drogą ekumeniczną" papież postanowił podarować arcybiskupowi Aten i całej Grecji trzy fragmenty Partenonu, od wieków przechowywane w Muzeach Watykańskich.
Decyzja ta została ogłoszona rok po wizycie Franciszka w Atenach.
"Z wielką radością i wdzięcznością Grecja przyjmuje przekazanie trzech fragmentów z Muzeów Watykańskich, które dołączą do rzeźb z Partenonu w muzeum Akropolu w Atenach" - powiedziała Mendoni włoskiej agencji Ansa w reakcji na ten gest.
Przypomniała, że w styczniu tego roku muzeum Salinas w Palermo oddało do Aten zabytek z Partenonu znany pod nazwą "fragment Fagana".
Zwrot tych zabytków szefowa greckiego resortu kultury uznała za "obowiązek moralny".
Muzea Watykańskie poinformowały dziennikarzy, że do Aten wysłane zostaną fragmenty przedstawiające: głowę młodzieńca, głowę mężczyzny i głowę konia.
W osobnej nocie ministerstwo kultury w Atenach zaznaczyło, że decyzja Watykanu będzie wsparciem dla wysiłków rządu Grecji, który zabiega o zwrot zabytków z Partenonu, znajdujących się w British Museum w Londynie.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.