Rosyjska agresja na Ukrainę to wciąż największe wyzwanie dla wolnego świata - powiedział wicepremier, szef MON, przewodniczący Komitetu ds. Bezpieczeństwa i Spraw Obronnych Mariusz Błaszczak.
Błaszczak, który w poniedziałek w Dowództwie WOT w podwarszawskim Zegrzu spotkał się z żołnierzami i funkcjonariuszami służb podległych MSWiA, wskazał na programy modernizacji technicznej służb mundurowych.
"Ten rok upłynął w cieniu wojny na Ukrainie. Rosyjska agresja na Ukrainę wciąć stanowi największe wyzwanie dla wolnego świata" - powiedział. "Wspieramy Ukrainę, gdyż na Ukraina walcząc o swoją wolność walczy także o naszą wolność" - dodał.
"To państwa codzienna służba sprawiła, że Polska jest bezpieczna" - zwrócił się do żołnierzy, policjantów, strażników granicznych i strażaków. Zwrócił uwagę, że wojsko jest wyposażane w nowoczesny sprzęt, trwa też trzecia edycja programu modernizacji służb MSWiA. "Konsekwentnie od 2015 roku wzmacniamy Wojsko Polskie. Wzmacniamy bezpieczeństwo naszej ojczyzny" powiedział. Obowiązująca od kwietnia ustawę o obronie ojczyzny określił jako "fundament, na którym budujemy cały system bezpieczeństwa naszej ojczyzny, podstawę prawną, ale także finansową do tych wszystkich działań, które związane są ze wzmocnieniem Wojska Polskiego".
Przypomniał, że ustawa wprowadziła nową formę służby wojskowej - dobrowolną służbę zasadniczą. Podkreślił ,że większość pełniących ją ochotników decyduje się służbę zawodową.
"Ustawa o obronie ojczyzny stanowi fundament finansowy do tego, żebyśmy mogli wyposażać wojsko w nowoczesną broń" - powiedział, zwracając uwagę, że modernizacja techniczna przyspieszyła po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Przypomniał, że wojsko otrzymało pierwsze południowokoreańskie czołgi K2 i armatohaubice K9, a w przyszłym roku zaczną się dostawy samolotów FA-50, zestawów artylerii rakietowej K239 i HIMARS, a także czołgów Abrams. "Znacząco wzmocnimy zdolności obronne Rzeczypospolitej Polskiej, gdyż jest ta najlepsza metoda, żeby odstraszyć agresora, pokazać, że atak na Polskę po prostu się nie opłaci" - mówił.
Podkreślił "bardzo dobrą współpracę" między wojskiem a służbami MSWiA, jesli chodzi o granicę z Białorusią. "Pobudowanie ogrodzenia, najpierw tymczasowego, teraz już stałego, niewątpliwie zmniejszyło skale naporu, ale do dziś mamy do czynienia z próbami ataku na polska granicę" - mówił. Przypomniał, że rząd podjął też decyzję o budowie ogrodzenia przy granicy z obwodem kaliningradzkim. "W ten sposób uprzedziliśmy ewentualny atak hybrydowy z tamtej strony" - dodał.
OGLĄDAJ relację na bieżąco: Atak Rosji na Ukrainę
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.