Reklama

Hiszpania: Komisja Europejska poparła Trybunał Konstytucyjny, by wstrzymać reformę władzy sądowniczej

Komisja Europejska "w praktyce" poparła Trybunał Konstytucyjny Hiszpanii, który większością jednego głosu wypowiedział się przeciwko forsowanej przez socjalistyczny rząd Pedro Sancheza reformie sądownictwa, w tym dotyczącej wyboru samego TK.

Reklama

TK wstrzymał rządową nowelizacje ustawy o sądownictwie i ustawy o TK na poniedziałkowej sesji plenarnej większością głosów 6 do 5. Opozycyjna centroprawicowa Partia Ludowa (PP) uznała tę decyzję za "triumf demokracji i państwa prawa".

W czerwcu 2021 roku wygasły mandaty jednej trzeciej członków TK. Rząd Sancheza zaproponował na ich miejsce własnych kandydatów, ale - wobec braku decyzji ze strony najwyższego organu władzy sądowniczej, Generalnej Rady Sądownictwa (CGPJ) - zdecydował o wprowadzeniu zmian ustawowych, których celem było zniesienie większości trzech piątych głosów wymaganych w CGPJ do wyboru sędziów TK.

"KE uważnie śledzi sytuację w Hiszpanii, choć nie komentuje orzeczeń TK czy proponowanych ustaw, które są w toku - powiedział na wtorkowej konferencji prasowej w Brukseli rzecznik KE Christian Wigand. - Oczywiście oczekujemy, że władze państwowe będą działać zgodnie z krajowymi przepisami i procedurami" - dodał.

Według KE, reformy systemów sądownictwa w krajach członkowskich UE powinny odbywać się po uprzednich konsultacjach z zainteresowanymi stronami, w tym z organami władzy sądowniczej. Bruksela oczekuje od Madrytu przestrzegania standardów europejskich, co w praktyce oznacza udzielenie poparcia dla działań TK - oceniła agencja Europa Press.

Podczas konferencji prasowej Wigand odniósł się także do paraliżu w odnowieniu składu CGPJ. Podkreślił, że stanowisko KE w tej sprawie jest "jasne i nie zmieniło się". Najwyższy organ władzy sądowniczej kraju nie jest odnawiany od czterech lat po wygaśnięciu 5-letniego mandatu ze względu na brak porozumienia między głównymi partiami politycznymi - rządzącą w koalicji z radykalnie lewicową Podemos socjalistyczną PSOE oraz największą partią opozycyjną, PP.

Komisja Europejska opowiedziała się za wyborem co najmniej 50 proc. sędziów - członków CGPJ przez samych sędziów, a nie przez parlament.

KE zapowiedziała przeanalizowanie reform w Hiszpanii w ramach dorocznej ewaluacji stanu praworządności we wszystkich krajach członkowskich na początku lata 2023 roku.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
0°C Środa
rano
3°C Środa
dzień
3°C Środa
wieczór
0°C Czwartek
noc
wiecej »

Reklama