Zdjęcie ojca trzymającego rękę martwej córki w prowincji Kahramanmaras jest symbolem tragedii wywołanej przez trzęsienie ziemi i uwypukla ludzką rozpacz - napisał we wtorek "The Guardian".
Na fotografii skulony mężczyzna trzyma rękę swojej 15-letniej córki, leżącej na łóżku wśród rozbitych betonowych płyt, na tle rumowiska, które prawdopodobnie było ich domem. Obok mężczyzna z młotem pneumatycznym próbuje przebić się przez ruiny.
Zdjęcie opublikowano w chwili, gdy liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi w Syrii i Turcji przekroczyła 5 tysięcy - napisał "The Guardian".
Filmy i zdjęcia z dwóch trzęsień ziemi, które nawiedziły południową Turcję i północną Syrię, pokazują ratowników kopiących rękami, bloki mieszkalne, które złożyły się niczym domek z kart w ciągu kilku sekund, i zrujnowany zamek, który stał przez niemal dwa tysiąclecia - opisuje gazeta.
Epicentrum pierwszego trzęsienia ziemi była dzielnica Pazarcik w prowincji Kahramanmaras w południowo-wschodniej Turcji. Po pierwszym trzęsieniu ziemi o magnitudzie 7,8 kilka godzin później nastąpił drugi wstrząs o sile 7,7.
W innym miejscu w prowincji Kahramanmaras ratownicy wyciągnęli spod gruzów dwoje żywych dzieci. Jedno leżało na zaśnieżonej ziemi. Ratownicy musieli uciszać gapiów, by usłyszeć głosy zasypanych pod gruzami - relacjonuje "The Guardian".
Agencja AFP opisała historię żywego noworodka wyciągniętego spod gruzów domu w północnej Syrii, po tym jak krewni znaleźli go wciąż związanego pępowiną z nieżyjącą matką.
Według najnowszych informacji liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła 6 tys. Działania ratownicze są utrudniane przez dziesiątki wstrząsów wtórnych, mroźną, zimową pogodę i zniszczenia dróg prowadzących do i z obszarów dotkniętych katastrofą.
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ogłosił 10 prowincji dotkniętych trzęsieniem strefami klęski żywiołowej, wprowadzając w regionie stan wyjątkowy na trzy miesiące.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.