Ponad 11 tys. pielgrzymów z Polski zapisało się już na Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie. Spodziewamy się, że w sierpniowym spotkaniu z papieżem w Portugalii weźmie udział ok. 15 tys. młodych z naszego kraju - powiedział PAP dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM ks. Tomasz Koprianiuk.
Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Lizbonie w dniach od 1 do 6 sierpnia 2023 roku pod hasłem "Maryja wstała i poszła z pośpiechem". Centralne wydarzenia ŚDM, czyli spotkania z papieżem, poprzedzą dni w diecezjach.
"W systemie krajowym zgłoszonych już jest ok. 300 grup z całej Polski na ŚDM, co daje liczbę ponad 10 tys. pielgrzymów. Każdego dnia dopisują się nowe grupy" - poinformował PAP ks. Tomasz Koprianiuk.
Przeczytaj: Anglia: Sądowe zwycięstwo księdza - obrońcy życia i wolności słowa
Zwrócił uwagę, że ponadto blisko 1 tys. osób zapisało się tylko w systemie lizbońskim. "Tym samym na ŚDM w Lizbonie łącznie zapisało się już 11 tys. pielgrzymów z Polski" - wyjaśnił.
Zaznaczył, że "według szacunków polskiego biura ŚDM do Portugali pojedzie około 15 tys. pielgrzymów z naszego kraju w wieku od 14 do 30 lat". "To blisko 10 tys. osób więcej niż zakładaliśmy w wakacje" - zauważył. Wielu Polaków planuje pojechać indywidulanie, bez rejestracji. Dla tych pielgrzymów w czasie ŚDM będą przygotowane tzw. wolne sektory.
Przeczytaj: Apel Przewodniczącego Episkopatu w związku z pierwszą rocznicą wojny w Ukrainie
Ks. Koprianiuk poinformował, że obecnie trwają zamówienia na tzw. polski pakiet ŚDM. Wyjaśnił, że zamówienia pakietu dokonuje się przez system polskiej rejestracji. W skład pakietu polskiego wchodzą koszulka i kapelusz w barwach polskich, flaga, okulary przeciwsłoneczne, apteczka, subskrypcja Biblii Audio do końca roku, modlitewnik pielgrzyma, publikacja o Polsce. Ważnym elementem pakietu jest ubezpieczenie.
Obok pakietów polskich są także pakiety lizbońskie. Uczestnicy, którzy wybiorą pakiet z noclegiem, zostaną zakwaterowani w domach rodzinnych, pawilonach, szkołach, salach gimnastycznych i innych przestrzeniach zbiorowych. Każdy uczestnik musi zabrać ze sobą śpiwór i materac.
Przeczytaj: Franciszek: posługa papieża jest do końca życia
Natomiast grupy, które zdecydują się na pakiet lizboński bez noclegu, muszą zorganizować się w sposób najbardziej odpowiadający ich potrzebom.
Ks. Koprianiuk zwrócił uwagę, że noc z 5 na 6 sierpnia 2023 r. po czuwaniu pielgrzymi spędzą na świeżym powietrzu w miejscu celebracji. W związku z tym, każdy z nich powinien zabrać ze sobą śpiwór i karimatę.
Sam udział w ŚDM, a więc uczestnictwo w mszy św., w czasie otwarcia ŚDM, ceremonii powitania, drodze krzyżowej, wigilii wieczornej oraz mszy św. misyjnej - jest bezpłatny. Dla osób, które nie zarejestrowały się w systemie polskim lub lizbońskim organizatorzy przygotują określone sektory.
Ze względów logistycznych i bezpieczeństwa Krajowe Biuro Organizacyjne ŚDM zachęca jednak, aby zarejestrować się na ŚDM przez polski lub lizboński system i wykupić pakiet pielgrzyma. W zależności od rodzaju pakietu, można mieć zapewnioną np. możliwość zjedzenia posiłku w specjalnie wyznaczonych miejscach, nocleg czy bilety na przejazdy do miejsc celebracji, co ułatwia udział w wydarzeniach. W razie jakiegoś wypadku dużo łatwiej wówczas pomóc takim osobom, ponieważ zapisując się przez system pozostawiają swoje dane.
Centralne uroczystości inaugurujące ŚDM odbędą się we wtorek 2 sierpnia 2023 r. mszą św. Papież Franciszek przybędzie do Lizbony 4 sierpnia. W kolejnych dniach odbędą się wydarzenia zwane "Festiwalem Młodych" poświęcone kulturze kraju, z którego pochodzą młodzi. W piątek zaplanowano drogę krzyżową, a w nocy z soboty na niedzielę odbędzie się nocne czuwanie z papieżem. ŚDM zakończy msza św. posłania w niedzielę rano.
ŚDM poprzedzi tzw. tydzień w diecezjach. Pielgrzymi z Polski spędzą go w siedmiu diecezjach na północy Portugalii, m.in. w takich miejscowościach jak: Porto, Coimbra, Lamego, Braganca, Viana, Vila Real czy Braga, a poszczególne grupy mogą sobie wybrać diecezję, do której pojadą.
Pomysłodawcą Światowych Dni Młodzieży był papież Jan Paweł II. Pierwsze międzynarodowe spotkanie młodych odbyło się w dniach 29-31 marca 1985 r. w Rzymie pod hasłem: "Abyście umieli zdać sprawę z nadziei, która jest w was". Następne, już pod nazwą ŚDM, odbyły się na szczeblu diecezji i parafii 23 marca 1986 r. Od tego czasu, co dwa lub trzy lata młodzi z całego świata spotykają się z Ojcem Świętym w wybranym miejscu, a co roku, wcześniej w Niedzielę Palmową, a teraz w niedzielę Chrystusa Króla, ze swoim biskupem na obchodach diecezjalnych.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.