Współpraca cyfrowa, energetyka i sytuacja międzynarodowa są głównymi tematami wtorkowej rozmowy prezydentów Polski i Zjednoczonych Emiratów Arabskich: Andrzeja Dudy i Mohameda bin Zayeda Al Nahyana. Trwające w Abu Zabi spotkanie rozpoczęło się po godz. 11 (godz. 8 czasu polskiego).
Jak zapowiedział prezydent, jednym z tematów rozmów będzie współpraca w dziedzinie energii: zarówno konwencjonalnej, jak i odnawialnej.
"Będziemy rozmawiali także o sytuacji międzynarodowej. To kwestia spokojnego, ale konsekwentnego przeciwdziałania rosyjskiej dezinformacji w tej części świata. Oddziaływanie rosyjskie w krajach na Półwyspie Arabskim jest bardzo silne. To są zamożne kraje, one mają swoją wysoką pozycję międzynarodową z uwagi na swoje liczne wpływy - i to, żeby w sposób zdecydowany dawać świadectwo, jaka jest prawda o rosyjskiej agresji na Ukrainie, jest bardzo istotne. O to także prosili nas sojusznicy" - powiedział Duda.
Podczas wizyty polskiego prezydenta w ZEA podpisane zostaną porozumienia o współpracy w dziedzinie energetyki oraz cyfryzacji.
Wcześniej Andrzej Duda złożył wieniec pod pomnikiem i w miejscu pamięci Wahat Al Karama oraz odwiedził Wielki Meczet Szejka Zayeda.
W środę w Dubaju prezydent spotka się z wiceprezydentem, premierem ZEA szejkiem Mohammedem bin Rashidem Al Maktoumem.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.