Wystawą "Genius loci" Dom Jana Matejki, oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, inauguruje obchody roku tego malarza. Na ekspozycji zwiedzający zobaczą m.in. pamiątki związane z pogrzebem artysty, gipsowy odlew jego dłoni oraz koronę króla Zygmunta Starego.
Dom Jana Matejki w Krakowie został otwarty 6 marca 1898 r. Na trzech poziomach kamienicy jest łącznie ponad 600 obiektów, ale 35 z nich składa się na odrębną, unowocześnioną wystawę "Genius loci. Miejsce - Ludzie - zbiory. Pierwsza odsłona" ("genius loci" po łacinie oznacza "duch opiekuńczy miejsca" - PAP). Ekspozycja będzie czynna dla zwiedzających od piątku.
Czytaj także: Rzecz o rodzinie Matejków
"To pierwsza odsłona wystawy +Genius loci+. Łącznie w ciągu roku będą cztery odsłony. Na każdej z nich znajdą się inne obiekty. Ta prezentuje pierwsze pamiątki, które trafiły do tego muzeum. Są to eksponaty związane m.in. z pogrzebem artysty - pokazujemy je pierwszy raz od 125 lat. W jednej z kolejnych odsłon będzie ponad 40 niepokazywanych wcześniej akwarel" - powiedziała PAP kurator wystawy Marta Kłak-Ambrożkiewicz.
Oprócz pamiątek przypominających o pogrzebie malarza, na nowej wystawie zwiedzający zobaczą m.in. koronę króla Zygmunta I Starego. W XIX w. na Wawelu stacjonowały wojska austriackie, a komisja Akademii Umiejętności (dziś Polska Akademia Umiejętności) starała się zinwentaryzować wszystko, co zachowało się w grobach królewskich. W grobie Zygmunta Starego znaleziono m.in. koronę grobową. Członek komisji wyniósł pamiątki i przekazał pod opiekę Matejce wierząc, że nie zaginą.
Zdaniem kurator, warto zwrócić szczególną uwagę m.in. na gipsowy odlew dłoni artysty oraz na portret autorstwa Izydora Jabłońskiego - obraz pokazuje oblicze młodego Matejki.
Czytaj także: Bitwa pod Grunwaldem w 3D
"Chcemy skłonić publiczność, żeby znalazła tę przyjemność w odwiedzaniu wyjątkowego miejsca. To jedno z kilkunastu miejsc na świecie, które ma tzw. ciągłość miejsca i trwania - to znaczy, że artysta się urodził w tym domu, spędził większą część życia, tutaj też zmarł, i powstało tu muzeum" - podkreśliła Marta Kłak-Ambrożkiewicz.
Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Andrzej Szczerski zaznaczył, że wystawą "Genius loci" placówka inauguruje obchody Roku Matejki, ustanowionego przez Senat z inicjatywy MNK.
"Wystawa przypomina niezwykłą historię tego miejsca, czyli pierwszego muzeum biograficznego w Polsce, dedykowanego Matejce" - powiedział PAP Andrzej Szczerski. Jak dodał, wystawa pokazuje też jakim uznaniem cieszył się malarz na przełomie XIX i XX w. oraz jak muzealnictwo już wtedy reagowało na potrzebę zachowania pamięci o artystach.
Matejko zmarł w swoim domu przy ul. Floriańskiej 1 listopada 1893 r. Został pochowany na cmentarzu Rakowickim. To podczas pogrzebu malarza zrodziła się idea utworzenia muzeum w jego domu. Było to pierwsze muzeum biograficzne na ziemiach polskich. Kondukt pogrzebowy odbył się według planu przypominającego scenografię spektaklu teatralnego.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.