Naszą ambicją jest, aby finansowanie dla Polski utrzymać na dotychczasowym poziomie, a więc 5,45 mld euro, jak w 2022 r. - powiedziała w piątek na konferencji prasowej wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego Teresa Czerwińska.
"Jako Polska jesteśmy zainteresowani utrzymaniem zaangażowania EBI w Polsce, a ja widzę możliwość zwiększenia tego zaangażowania, jeśli idzie o transformację energetyczną i infrastrukturę komunikacyjną. Tutaj rola EBI jest nie do przecenienia" - powiedziała w piątek na konferencji prasowej poświęconej wynikom grupy Europejskiego Banku Inwestycyjnego minister finansów Magdalena Rzeczkowska.
Dodała, że ogromnie ważne jest także wsparcie EBI dla samorządów oraz małych i średnich firm.
"Chciałabym powtórzenia tego ogromnego sukcesu, jakim była implementacja planu Junkcera w Polsce. Chciałabym, aby ten sukces dotyczył nowego programu, jakim jest investEU" - dodała Rzeczkowska.
W 2022 roku finansowanie ze strony Europejskiego Banku Inwestycyjnego dla Polski wyniosło 5,45 mld euro.
"Naszą ambicją jest, aby finansowanie dla Polski utrzymać na dotychczasowym poziomie, a więc 5,45 mld euro jak w 2022 r., a mam nadzieję, że będzie większe" - powiedziała w piątek na konferencji prasowej wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego Teresa Czerwińska.
Wśród priorytetów EBI na 2023 r. w Polsce wymieniła transformację energetyczną i wsparcie nie tylko firm w tej transformacji w ramach programu RePowerEU.
"Widzimy, że konieczny jest pakiet, który będzie finansował specjalne programy z zakresu innowacyjnych źródeł energii i skalowania technologii. Obecnie wiele technologii z zakresu energetyki jest znane, ale problemem jest cena tych technologii i cena energii, jaka powstaje w tych źródłach. Chcielibyśmy, aby energia z tych źródeł była tańsza i bardziej dostępna" - powiedziała Czerwińska.
W ramach finansowania transformacji energetycznej EBI w 2023 r. podpisał umowę z PGE o wartości 1,4 mld zł. Wśród innych priorytetów wiceszefowa banku wymieniła wspieranie zrównoważonego rozwoju miast oraz zrównoważonego, zielonego transportu i wsparcie małych i średnich firm.
Jak powiedziała wiceprezes EBI, w 2022 r. ten bank udzielił finansowania na ponad 72 mld euro, z czego 65 mld euro to środki samego banku, a ponad 9 mld euro to aktywność inwestycyjna Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego. 62,9 mld euro trafiło do partnerów na terenie Unii Europejskiej a 9,52 mld euro zostało zainwestowanych w innych krajach.
"W ubiegłym roku koncentrowaliśmy swoje wysiłki na pomocy Ukrainie, w tym na wsparciu płynnościowym dla rządu Ukrainy, co było bardzo ważne, gdy wybuchła wojna. EBI wypłacił 1,72 mld euro pomocy Ukrainie" - oświadczyła Czerwińska.
Zaznaczyła, że rok 2022 był szczególnie trudny, ponieważ wojna, wysokie ceny energii i inflacja doprowadziły do spadku nastrojów wśród przedsiębiorców, a także do obniżenia planów inwestycyjnych.
"Widzimy, że nastroje inwestycyjne siadły, decyzje o inwestycjach były wstrzymywane, a także wysoka inflacja - nie tylko w Polsce, ale w Unii Europejskiej i generalnie na świecie - sprawiła, że nasi klienci zaczęli zwracać się do banku o podwyższenie limitów finansowania, bo rosną ich koszty, co jest widoczne zwłaszcza w projektach infrastrukturalnych" - powiedziała wiceprezes EBI.
Zastrzegła, że bank nie opracowuje prognoz makroekonomicznych i może bazować jedynie na badaniach nastrojów inwestycyjnych, jakie EBI prowadzi wśród 13 tys. firm.
"Te badania pokazują delikatną poprawę tych nastrojów, że poziomy przychodów, sprzedaży i rentowności zaczęły się odbudowywać w IV kw. 2022 r. Ten optymizm trochę powraca, ale nie powiedziałabym, że wyszliśmy na prostą. Widzimy dużą ostrożność firm, wzrosły koszty finansowania, widać obecnie zacieśnienie polityki sektora bankowego. Małe i średnie firmy informują, że pojawiają się trudności z dostępem do kapitału" - powiedziała Teresa Czerwińska.
Na prezent dla pary młodej goście chcą przeznaczyć najczęściej między 401 a 750 zł.
To opinia często powtarzana przed mającymi się dziś odbyć rozmowami pokojowymi.
„Przedwczesne” jest obecnie rozważanie ewentualnej podróży papieża Leona XIV na Ukrainę
Ponad 200 operacji prenatalnych rozszczepu kręgosłupa wykonano w bytomskiej klinice.