Reklama

Zdrowe czy niepełnosprawne – Jesteś cudem!

Pokaz mody z wieżą Eiffla w tle, warsztaty malowania na płótnach pod słynną paryską wieżą, warsztaty w ogrodach przy Muzeum Luwr – to wszystko dzięki Fundacji Teraz Wy, która w dniach 21-25 marca zorganizowała wyjazd edukacyjno-kulturalny do Paryża dla dzieci i młodzieży. Fundacja poprzez swoje inicjatywy pokazuje, że zarówno zdrowie jak i niepełnosprawne dzieci są jednakowo wartościowymi ludźmi, o czym przypomina obchodzony 25 marca Dzień Świętości Życia.

Reklama

Wyjazd do Paryża jest przykładową akcją, których Fundacja organizuje wiele dla dzieci z niepełnosprawnościami, ale też dla zdrowych. „Uważamy, że każde dziecko powinno mieć szansę na rozwój, powinno mieć szansę na osiąganie rożnych sukcesów, pomimo bardzo młodego wieku, dlatego np. z dziećmi – czy to zdrowymi czy to z niepełnosprawnościami – wydajemy książki, robimy wystawy, dajemy szansę dzieciom na bycie aktorem w naszych kampaniach, na bycie reporterem” – wylicza Martyna Ditbrener z Fundacji Teraz Wy w rozmowie z portalem polonijnym Polskifr.fr. Członkowie Fundacji są przekonani, że podróże kształcą i rozwijają dziecięce talenty.

Fundacja ma na koncie m.in. wydanie książki pt. „Jesteś cudem”, do której ilustracje wykonywało 29 dzieci zdrowych i z niepełnosprawnościami z całej Polski. Jak wyjaśnia Martyna Ditbrener, „książka generalnie uczy empatii w stosunku do rożnych niepełnosprawności, m.in. tłumaczy dzieciom w bardzo prosty sposób czym jest: zespół Downa, czym jest dziecięce porażenie, czym jest ADHD, czym jest choroba skóry zaawansowana tzw. rybia łuska”. Ta inicjatywa uświadamia dzieciom, że pomimo różnic, m.in. w stanie zdrowia, wszystkie są tak samo wartościowe.

Fundacja przygotowuje z dziećmi także wystawy. Dzieci mogą pokazywać swoje talenty artystyczne także przy innych okazach. „Ostatnio dzieci zrobiły ilustracje do kalendarza, bardzo piękne ilustracje dotyczące praw człowieka. Staramy się, aby każde dziecko miało szansę na rozwój, bardzo mocno je wspieramy” – zaznacza Ditbrener. Jak twierdzi Martyna Ditbrener słowem kluczem jest równość, aby „dzieci zdrowe i dzieci niepełnosprawne miały równe szanse, aby od samego początku dodawać im skrzydeł i mieć nieograniczoną wiarę w ich możliwości”.

„Puszczam oczko” to inna inicjatywa Fundacji Teraz Wy. Została podjęta z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa. „Nasz projekt +Puszczam oczko+ nawiązujący do symbolicznej liczby 21 w tym roku odbywał się pod pięknym hasłem +Przyjaciele nie liczą chromosomów+. Głęboko wierzymy, że każde dziecko zasługuje na szansę, na możliwości i na rozwój swoich pasji i umiejętności” – podkreśla Magdalena Lewandowska z Fundacji Teraz Wy.

Magdalena Lewandowska wskazuje na problemy rodzin, które borykają się z niepełnosprawnością dzieci i spotykają się z niezrozumieniem. „Te rodziny często są pozostawione same sobie – my je wspieramy – bo ze szpitali czy przychodni nie otrzymują wsparcia psychologicznego ani pomocy, a ich problemy kwitowane są hasłem: +niech pani pozbędzie się tego balastu+” – mówi Lewandowska.

Tegoroczny Światowy Dzień Zespołu Downa Fundacja i jej podopieczni świętowali wyjątkowo okazale. „20 marca świętowaliśmy go w Bydgoszczy wraz z panem Prezydentem, a 21 marca mięliśmy piękne wydarzenie w samym centrum Paryża. W Bydgoszczy odbywał się pokaz mody, a w Paryżu zorganizowaliśmy pokaz różnokolorowych skarpetek” – opowiada Magdalena Lewandowska.

Obecnie Fundacja Teraz Wy jest w trakcie tworzenia książki na temat zespołu Downa, która da szansę małym artystom na zaprezentowanie swojej twórczej aktywności. „Książka będzie ogromnym wsparciem dla rodzin, które dowiedziały się o diagnozie swojego dziecka i chcą lepiej poradzić sobie z zaistniałą sytuacją” – wyjaśnia przedstawicielka Fundacji. Książka będzie dystrybuowana dla rodziców bezpłatnie.

Fundacja Teraz Wy to duże grono osób, których misją jest zmiana świata. Jak piszą o sobie, „nasz cel realizujemy poprzez projekty edukacyjne, działalność wydawniczą, wspieranie osób zagrożonych wykluczeniem, projekty artystyczne i kampanie społeczne. Współpracujemy ze specjalistami, znanymi markami, jednostkami samorządów terytorialnych, szkołami oraz innymi organizacjami”.

Dzień Świętości Życia obchodzony jest 25 marca przez Kościół katolicki w Polsce w uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Inspiracją do jego powstania była encyklika „Evangelium Vitae” („Ewangelia Życia”) św. Jana Pawła II. Niektóre Kościoły lokalne oraz niektóre kraje świata również podejmują podobną inicjatywę. Celem tego dnia jest przede wszystkim przypominanie o nadrzędnej wartości każdego życia ludzkiego od poczęcia aż do naturalnej śmierci.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
0°C Środa
rano
3°C Środa
dzień
3°C Środa
wieczór
0°C Czwartek
noc
wiecej »

Reklama