Życie to nie tylko materia, którą można zarządzać przy pomocy biotechnologii czy polityki. Życie to konkretna osoba - przekonywał w piątek nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore w homilii wygłoszonej z okazji Dnia Świętości Życia.
Dzień ten obchodzony jest przez Kościół od 1998 r; katolicy modlą się wówczas m.in. w intencji dzieci nienarodzonych.
W kazaniu wygłoszonym po polsku w katedrze pw. św. Floriana na warszawskiej Pradze, pytał wiernych, zwłaszcza młodych, co dziś mają na myśli, gdy mówią "życie". "Coś, co biotechnologia potrafi już produkować czyniąc zbytecznymi pojęcia ojcostwa i macierzyństwa; materię z kodem genetycznym, który można już odczytać, modyfikować, przenosić, klonować, przedłużać w czasie?" - mówił.
"Życie nie jest tylko materią, substancją, którą można zarządzać przy pomocy biotechnologii czy jakiejś polityki ekonomicznej lub kulturowej. Życie to konkretna osoba" - podkreślił.
Po mszy, którą koncelebrował m.in. metropolita warszawsko-praski i przewodniczący Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych abp Henryk Hoser, odbył się marsz pod hasłem "Światło dla życia".
Jak mówił w homilii abp Migliore, jest on publicznym sprzeciwem młodych wobec "takim ideom, zachowaniom, stylom życia, które usprawiedliwiają i promują czysto materialny sposób pojmowania życia, według których można dysponować życiem swoim i innych według własnych pragnień i wyborów".
Uczestnicy marszu z zapalonymi pochodniami i zniczami przeszli ulicami stolicy na pl. Piłsudskiego. Po drodze pochód połączył się z innym, który rozpoczął się przed kościołem pw. Matki Boskiej Łaskawej na Starym Mieście. W miejscu spotkania dwóch grup, na Pl. Zamkowym z okolicznościowym spektaklem wystąpiła młodzież z Duszpasterstwa Akademickiego.
Na pl. Piłsudskiego, gdzie zgromadziło się ok. tysiąca osób, uczestnicy marszu ustawili znicze pod krzyżem upamiętniającym Jana Pawła II. Wypuścili też w niebo białe baloniki, do których doczepione były karteczki z intencjami modlitw.
Podobne uroczystości miały miejsce w diecezjach całej Polski.
Dzień Świętości Życia obchodzony jest przez Kościół 25 marca w Dniu Zwiastowania Pańskiego. Został ustanowiony przez Episkopat Polski w 1998 roku jako odpowiedź na wezwanie papieża Jana Pawła II zawarte w encyklice "Evangelium Vitae" ("Ewangelia Życia").
Obecnie dzień ten obchodzony jest w wielu krajach; w Niemczech obchodzi się Tydzień Świętości Życia.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.