Nowa płyta lubelskiego zespołu Gospel Rain, „N”, ukazuje się 3 kwietnia. Wraz z zespołem w nagraniu wzięli udział wokaliści: Patrycja Gola, Olga Szomańska, Adam Krylik i grupa Full Power Spirit.
Koncert inaugurujący trasę koncertową odbędzie się także 3 kwietnia na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie, podczas Lubelskiego Dnia Dobroczynności.
Pierwsza koncertowa płyta Gospel Rain to dwupłytowy album, CD i DVD, zawierający premierowe piosenki łączące stylistykę gospel, pop, jazz, hip hop, r’n’b, muzykę elektroniczną i chóralną. Producentem muzycznym płyty jest Grzegorz Głuch, dyrygent i założyciel chóru. Koncert został zarejestrowany 19 maja ubiegłego roku w Centrum Kongresowym Akademii Rolniczej w Lublinie.
- Wydanie płyty koncertowej to dla nas wydarzenie ekscytujące, bo muzyka koncertowa jest trudniejsza, bardziej wymagająca, wreszcie pozwala na kontakt ze słuchaczem – mówi Grzegorz Głuch. - Gospel Rain jest zespołem spotkania, zespołem, który mówi o relacji z Panem Bogiem, i do tej relacji innych namawia, ale też szuka relacji z ludźmi – dodaje.
Nazwa „N” to swego rodzaju szyfr. - Jest to skrót od trzech słów opisujących prawdę, o której chcemy powiedzieć: niebo, nadejdzie, niebawem – wyjaśnia dyrygent Gospel Rain. – Tym żyjemy i w to wierzymy – dodaje.
Koncert inaugurujący trasę koncertową promującą płytę odbędzie się 3 kwietnia w auli Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Nie będzie dokładnym odwzorowaniem koncertu, w czasie którego rejestrowano płytę, pojawią się nowe aranżacje i elementy. Obok zespołu i chóru wystąpi Armia Dzieci, którą tworzą dzieci z rodzin członków zespołu, chóru, a także Ruchu Kobiet Katolickich Magnificat. - W świecie pełnym chaosu, bałaganu, dzieci pokazują nam często najbardziej istotne rzeczy, chcemy ich posłuchać – zaznacza Głuch.
Frontman podkreśla, że Gospel Rain to nie tylko grupa ludzi z konkretnymi umiejętnościami. - To zespół, który po pierwsze jest wspólnotą, po drugie, funkcjonuje w przestrzeni konkretnych wydarzeń, jak liturgia, uwielbienie, posługa uzdrowienia w czasie rekolekcji. Mówimy o tym kandydatom do chóru nie dlatego, że miałby być to próg nie do przekroczenia, ale po to, żeby każdy mógł sobie uświadomić, w co wchodzi – wyjaśnia.
- Znak rozpoznawczy Gospel Rain to prawda o życiu, o tym, czego doświadczamy, kim jesteśmy – mówi Głuch. - Druga rzecz to rodzaj entuzjazmu, który nie gaśnie, a trzecia to wierność, przez lata, Bogu, sobie, ludziom, przyjaźniom. To się przekłada na określone rzeczy w muzyce – dodaje.
Zdaniem muzyka zapotrzebowanie na takie projekty jest większe niż liczba tych, którzy mogą na nie odpowiedzieć. - Wydaje mi się, że to środowisko trochę się skurczyło, z wielu powodów, nie chcę tego oceniać. Z drugiej strony obserwuję, że ci ludzie, którzy pozostali, trzymają się pewnej esencji, nie chwytają się rzeczy dodatkowych, te koncerty są żywym uwielbieniem, świadectwem – mówi Głuch.
- Podczas ostatniego koncertu zdarzyła się ciekawa sytuacja. Graliśmy tylko kolędy, pieśni, które są w określonej konwencji kulturowej. Na koncercie była Niemka, która nie rozumiała języka polskiego. Cały koncert przepłakała, była poruszona, nie była w stanie zrozumieć, co się z nią dzieje. To jest właśnie rzeczywistość duchowa, która się dzieje w czasie liturgii, uwielbienia – mówi Głuch. - Najbardziej chciałbym takich konsekwencji naszej muzyki. Bo wtedy ludzie nie będą odbierać nas, co i kto śpiewał, ale będą pamiętać, co Bóg zaczynał w nich czynić – dodaje.
Gospel Rain ma bogaty dorobek koncertowy. W 2002 roku wystąpił podczas Światowych Dni Młodzieży w Toronto. Brał udział w kilku koncertach telewizyjnych i radiowych, występował na wielu festiwalach, m.in. Song of Songs i Gospel Camp Meeting, na kilkuset koncertach w Polsce i za granicą. Jest także współtwórcą i głównym wykonawcą plenerowych Koncertów Chwały gromadzących corocznie w Lublinie kilkunastotysięczną widownię. Chór liczy obecnie ponad 30 osób, zespół instrumentalny – siedem. W sierpniu zespół obchodzić będzie jubileusz 20-lecia.
Płyta będzie dostępna w sprzedaży na stronie wydawcy Edycji św. Pawła - www.edycja.pl oraz na stronie zespołu - www.gospelrain.pl od 3 kwietnia.
Chodzi o zabezpieczenie przed zagrożeniami płynącymi z Rosji.
W sobotę rebelianci M23 przejęli kontrolę nad miastem Masisi w prowincji Kivu Północne.
W tle konflikty zbrojne oraz kwestie symboli religijnych i hidżabów.