Zauważalnym, mocnym akcentem programowym, będzie debata, którą przygotowujemy. Będzie to dwudniowe wydarzenie. Weźmie w nim udział wielu ekspertów zajmujących się różnymi dziedzinami życia społecznego i gospodarczego - mówi premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla portalu i.pl.
W rozmowie opublikowanej w sobotę rano w i.pl premier podkreślił, że zapowiadana przez niego debata programowa będzie częścią przygotowań do ogłoszenia programu wyborczego na rozpoczynającą się kampanię wyborczą. Dodał, że ważną rolę w pracach nad programem spełniają także trwające od kilku miesięcy spotkania z wyborcami w całym kraju. "Zbieramy różne pomysły i postulaty, słuchamy rad Polaków" - zauważył szef rządu.
Odpowiadając na pytanie o główne kierunki programu wyborczego PiS zauważył, że jego założenia muszą być planem "na rozwój w przyszłości".
Dodał, że pomimo ogromnych zmian w latach 2022-2023 Polska utrzymała dodatni wzrost gospodarczy. "Polacy byli w ostatnich kilkunastu miesiącach przytłoczeni geopolityką. Wojna na Ukrainie, kryzys energetyczny oraz inflacja wywołana przez Rosję i Putina, jest dla wszystkich Polaków potężnym problemem. Chcemy jednak pokazać, że znakomity - jeden z najwyższych w Unii Europejskiej - wzrost gospodarczy, który realizujemy również w ostatnich trudnych latach możemy utrzymać" - zauważył premier.
Pytany o preferowany termin wyborów zauważył, że decyzja należy do prezydenta Andrzeja Dudy, ale w grę wchodzi bardzo wąski zakres czasu.
"My już teraz bardzo ciężko pracujemy, bez względu na datę" - mówił Mateusz Morawiecki. Dodał, że celem obozu rządzącego jest przede wszystkim przekonanie wyborców do przygotowywanego programu oraz przedstawienie najważniejszych sukcesów ostatnich ośmiu lat rządów Zjednoczonej Prawicy.
"Nie chodzi o zwycięstwo dla zwycięstwa, ale o to, żeby kontynuować pozytywne zmiany w kraju. Nasz program jest realny, co potwierdza osiem ostatnich lat. Dobrze to też widać podczas takich wypraw, jak ta do woj. mazowieckiego i łódzkiego: nowe bloki, szpitalne, drogi, świetlice, remizy, żłobki, szkoły, przedszkola. W sumie tysiące inwestycji" - podsumował prezes Rady Ministrów.
Druga część rozmowy z premierem Mateuszem Morawieckim ukaże się w i.pl w niedzielę rano.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.