Reklama

Mobilne Muzeum Jana Pawła II w trasie

Co najmniej kilkanaście minut trzeba było czekać w kolejce, by wejść do Mobilnego Muzeum Jana Pawła II, które w niedzielę zawitało do Warszawy. Muzeum było w stolicy jeden dzień, następnym punktem na mapie jego podróży będą krakowskie Mistrzejowice.

Reklama

Mobilne muzeum to 18-metrowy samochód w papieskich barwach. W jego naczepie, na 62 m kw. powierzchni, ustawiono gabloty z eksponatami, a na trzech ścianach wystawienniczych prezentowane są zdjęcia oraz filmy z życia Karola Wojtyły w trzech miejscach - Wadowicach, Krakowie i Rzymie.

W Mobilnym Muzeum, ustawionym na pl. Piłsudskiego, można było zobaczyć m.in. sutannę papieską, piuskę, sweter, którego używał Jan Paweł II podczas podróży w okresie zimowym, buty, brewiarz, różaniec, pióro wieczne i zegar z letniej rezydencji papieży w Castel Gandolfo. Jego wskazówki ustawiono na 21.37 - godzinę śmierci Jana Pawła II.

Pamiątki te udostępnili kard. Stanisław Dziwisz, Muzeum Archidiecezjalne oraz Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Część z nich nigdy wcześniej nie była pokazywana.

Jak powiedziała PAP Agnieszka Odbierzychleb - jedna z osób opiekujących się zwiedzającymi muzeum, w Warszawie cieszyło się ono bardzo dużym zainteresowaniem. "Ludzi było tak samo dużo, jak wczoraj w Krakowie, znaczna część to ludzie młodzi" - dodała.

Pani Joanna, która przyszła na pl. Piłsudskiego razem z wnuczkiem, nie kryła wzruszenia. "Z wszystkimi tymi przedmiotami nasz papież miał osobisty kontakt, więc w maju, kiedy zostanie błogosławiony, będą relikwiami drugiego stopnia" - powiedziała.

Muzeum gościło w Warszawie jeden dzień. Za tydzień będzie można je zwiedzić w krakowskich Mistrzejowicach, a później trafi m.in. do Wieliczki (15-16 kwietnia), na Wawel (21 kwietnia) i do Łagiewnik (14 maja). W stolicy, przy Świątyni Opatrzności Bożej, będzie ponownie 4 czerwca.

Pomysłodawcą ruchomego muzeum był ks. Zygmunt Kosowski z Wydawnictwa św. Stanisława, a pomysł zrealizowało Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!". Ciężarówka, która dotrze nawet do małych miejscowości, ma służyć przybliżeniu postaci i dorobku Jana Pawła II, ale także przekazaniu informacji o zadaniach budowanego w Krakowie Centrum.

Wstęp do Mobilnego Muzeum jest bezpłatny. Koszt wizyty ciężarówki - muzeum w jednym miejscu to 10 tys. zł, koszty pokrywa zapraszający, ale jak zapewnia prezes Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" ks. prałat Jan Kabziński, pieniądze nie decydują, czy Muzeum gdzieś przyjedzie, czy też nie. Wpływy z podróży zostaną w całości przekazane na budowę Centrum. Wizyta muzeum w Warszawie była częścią obchodów 6. rocznicy śmierci papieża Polaka, organizowanych przez samorządowe Centrum Myśli Jana Pawła II. (PAP)

mca/ mag/

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
4°C Sobota
dzień
5°C Sobota
wieczór
2°C Niedziela
noc
2°C Niedziela
rano
wiecej »

Reklama