Jednym z priorytetów polityki administracji prezydenta Joe Bidena w kontekście pełnej inwazji Rosji na Ukrainę jest zapobieżenie wybuchowi III wojny światowej - oświadczył w środę rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby.
"Prezydent Biden miał trzy kluczowe priorytety przez ostatnie 15 miesięcy. Pierwszym jest wsparcie dla Ukrainy, a ja właśnie ogłosiłem nowy pakiet pomocowy, więc myślę, że jest całkiem jasne, że to robimy" - powiedział przedstawiciel administracji USA.
Drugim priorytetem jest, według niego, wsparcie sojuszników z NATO. "Zwiększyliśmy naszą obecność do 100 tys., aby wypełniać nasze zobowiązania dotyczące wschodniej flanki NATO" - podkreślił.
Trzecim priorytetem, jak powiedział Kirby, jest "uniknięcie trzeciej wojny światowej".
Zobacz: Inwazja Rosji na Ukrainę - relacjonujemy na bieżąco
W związku z tym Kirby podkreślił, że bezpośrednie zaangażowanie USA i innych krajów NATO w wojnę nie tylko nie odpowiada interesom bezpieczeństwa narodowego Waszyngtonu, ale także szkodzi interesom Ukrainy.
"To jest złe dla ludności w całej Europie. To oczywiście nie jest dobre również dla narodu rosyjskiego" - powiedział.
Kirby jednocześnie podkreślił, że USA nie dyktują Ukrainie dokładnie, gdzie ma skierować swoją kontrofensywę: "Nie mówimy im, jak mają prowadzić operacje. Dostarczamy im broń, szkolimy, doradzamy" - powiedział.
Ostatecznie, zdaniem Kirby'ego, to od prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i dowództwa wojskowego Ukrainy zależy, co Kijów zrobi z militarnego punktu widzenia.
Przedstawiciel Białego Domu przypomniał też, że Stany Zjednoczone wyraźnie podkreślały, że nie popierają ataków na terenie Rosji, zwłaszcza z użyciem broni dostarczonej przez Amerykę.
Dodał, że USA nie mają obecnie konkretnych danych, kto stoi za atakiem drona na stolicę Rosji. "Nie mamy konkretnych informacji o tym, kto jest za to odpowiedzialny" - podkreślił.
Zaznaczył też, że Waszyngton nie ma zamiaru prowadzić śledztwa w tej sprawie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...