Tradycje Wielkiego Tygodnia są bardzo bogate i różnorodne w Hiszpanii. Północ jest bardziej powściągliwa i milcząca, południe – szczególnie Andaluzja – wypełnia się tysiącami pokutników, głośną muzyką orkiestr, które towarzyszą procesjom i przenikliwym śpiewem saet, czyli krótkiej pieśni ku czci Jezusa i Matki Bożej. Szczególne znaczenie mają pasyjne obchody w Murcji.
Wielki Tydzień w Murcji cechują głównie trzy elementy: po pierwsze, charakter barokowy najważniejszych procesji, tj. Bractwa Najświętszej Krwi Chrystusa oraz Bractwa Pana Naszego Jezusa Nazarejczyka; następnie wspaniałe dzieła XVIII-wiecznego rzeźbiarza Francisco Salzillo oraz różnorodność i liczebność miejscowych bractw.
„Nasze Bractwo Jezusa Nazarejczyka ma ponad 410 lat i należy do istoty Murcji. Podczas Wielkiego Postu intensyfikujemy spotkania modlitewne i formacyjne, które przygotowują nas do Tygodnia Męki Pańskiej, ale w oczekiwaniu na Zmartwychwstanie” – mówi Rafael Cebrián Carrillo, przewodniczący Bractwa. Jego zdaniem nie można zrozumieć Wielkiego Tygodnia ani samej Murcji bez owego kultu i publicznej manifestacji naszej wiary, jakimi są procesje. Z dumą podkreśla on, że Murcja otwiera Wielki Tydzień
Jeden z murcjańskich pasos – „Ostatnia Wieczerza” autorstwa Francisco Salzillo – weźmie udział w Drodze Krzyżowej podczas Światowych Dni Młodzieży w Madrycie.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.