Nie lękajcie się być sobą, poszukujcie własnej tożsamości i ją kultywujcie, nie tyle słowami, ile czynem - powiedział w niedzielę w Gnieźnie z okazji diecezjalnego dnia młodzieży prymas Polski abp Józef Kowalczyk.
W Niedzielę Palmową, w diecezjach całej Polski odbywają się lokalne obchody XXVI Światowych Dni Młodzieży. W tym roku mają szczególny charakter, gdyż są zarazem przygotowaniem do Światowych Dni Młodzieży w wymiarze międzynarodowym, które w sierpniu odbędą się w Madrycie oraz do beatyfikacji Jana Pawła II.
"To spotkanie ma ogromne znaczenie, jest ono związane z beatyfikacją Jana Pawła II. Ja się bardzo cieszę, że Jan Paweł II wprowadził właśnie ten zwyczaj i to święto młodzieży, które nazywamy Dniem Młodzieży, obchodzonym corocznie w diecezjach partykularnych, a co parę lat odbywają się w Światowe Dni Młodzieży" - powiedział prymas Kowalczyk.
Prymas mówił także o potrzebie bycia we wspólnocie.
"Człowiek rodzi się sam, umiera sam, ale całe życie działa we wspólnocie. Musimy się uczyć bytowania, od młodości aż do ostatniego tchnienia. Dlatego życzę młodzieży gnieźnieńskiej i wielkopolskiej i polskiej - nie lękajcie się być sobą, poszukujcie własnej tożsamości i ją kultywujcie nie tyle słowami, ile czynem" - powiedział prymas.
Papież Jan Paweł II po raz pierwszy spotkał się z młodzieżą w 1985 roku w Rzymie.
"Podziwiałem pierwsze spotkanie w Rzymie, podczas którego młodzież z palmami przemaszerowała z Lateranu na Plac św. Piotra przez całe miasto i to były takie początki dnia młodzieży, który później przekształcił się w Światowe Dni Młodzieży" - powiedział prymas Kowalczyk.
W tym roku spotkania diecezjalne są też bezpośrednimi przygotowaniami do sierpniowego spotkania papieża Benedykta XVI z młodzieżą całego świata podczas XXVI Światowych Dni Młodzieży w Madrycie.
Światowe Dni Młodzieży ustanowił w grudniu 1985 roku papież Jan Paweł II podczas spotkania z kardynałami i pracownikami Kurii Rzymskiej.
ŚDM odbywają się co dwa lub trzy lata w wybranym przez Stolicę Apostolską miejscu świata. Pierwsze odbyły się w 1987 r. Buenos Aires w Argentynie, a ostatnie w 2008 r. w Sydney w Australii. W najbliższych zaplanowanych na 16-20 sierpnia w Madrycie weźmie udział około 2 milionów młodych ludzi, z tego 20 tys. pielgrzymów z Polski.
40-dniowy post, zwany filipowym, jest dłuższy od adwentu u katolików.
Kac nakazał wojsku "bezkompromisowe działanie z całą stanowczością", by zapobiec takim wydarzeniom.