Benedykt XVI kontynuatorem idei Jana Pawła II

Na intelektualną i duchową kontynuację dzieła Jana Pawła II podczas pierwszych 6 lat pontyfikatu Benedykta XVI wskazał George Weigel, w wypowiedzi dla włoskiego dziennika katolickiego „Avvenire” .

Papież Ratzinger jest – zdaniem tego znanego amerykańskiego intelektualisty katolickiego – wybitnym katechistą, który potrafi ukazywać katolikom stojące przed nimi wyzwania. Mówiąc o przewodnich ideach pontyfikatu Benedykta XVI Weigel podkreślił jego funkcję katechetyczną. „Przypomniał Kościołowi bogactwo jego dziedzictwa teologicznego, ważnego w czasach kiedy dominuje myślenie jedynie o tym, co w danej chwili oraz, gdy brakuje korzeni intelektualnych” – twierdzi publicysta.

Jednocześnie amerykański teolog zwraca uwagę na umiłowanie liturgii i determinację, z jaką obecny Następca Piotra walczy ze złem w Kościele, zwłaszcza nadużyciami seksualnymi. Benedykt XVI stał się też żarliwym obrońcą wolności religijnej w świecie. Stara się, aby dialog katolicko-muzułmański podjął tę kwestię, a także o oddzielenie w XXI wieku władzy politycznej i religijnej. Mówiąc o stylu duszpasterskim Ojca Świętego, George Weigel podkreśla jego troskę, aby w swej katechezie karmić nie tylko duszę i serce, lecz także i rozum.

Weigel zauważa szczególnie kontynuację obydwu pontyfikatów w dziedzinie obrony życia ludzkiego i godności człowieka w każdej fazie jego istnienia. Dotyczy to zarówno eksperymentów na embrionach ludzkich, aborcji jak i przeciwstawiania się eutanazji. „Obydwa te pontyfikaty prowadzą do dalszego wybitnego rozwoju Kościoła, procesu rozpoczętego pontyfikatem Leona XIII. Postawiły Kościołowi wyzwanie «katolicyzmu ewangelicznego», Kościoła-misji, w którym wszystko i wszyscy mierzeni są na podstawie swego wkładu w dzieło ewangelizacji «głębi» XXI wieku, jak napisał Jan Paweł II w Novo Millennio Ineunte” – stwierdza George Weigel.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
25°C Poniedziałek
noc
20°C Poniedziałek
rano
30°C Poniedziałek
dzień
31°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »