Powodem zamknięcia była wymiana zabezpieczeń.
Tatrzański Park Narodowy zamknął szlak na Szpiglasową Przełęcz 10 sierpnia. Zamknięcie dotyczyło jego części od Doliny Pięciu Stawów Polskich do przełęczy, wciąć otwarty była natomiast odcinek ze strony Morskiego Oka. Przyczyną zamknięcia traktu w środku sezonu turystycznego była konieczność remontu odcinku szlaku i wymiana sztucznych ułatwień w końcowym skalistym fragmencie, tuż przed wejściem na przełęcz.
Prawa trwały dwa dni. O zakończeniu remontu i ponownym otwarciu traktu władze TPN poinformowały w komunikacie.
Letnie zamknięcia szlaków w związku z pracami renowacyjnymi są w Tatrach normą. Zwykle wyłączenia ścieżek trwają kilka dni, natomiast w przypadku dłuższych i trudniejszych technicznie odcinków zamknięcie szlaku może być dłuższe. O wszystkich tego typu pracach park narodowy informuje w komunikatach turystycznych na swojej stronie internetowej (w zakładce "Zwiedzaj"), a także udostępniając je w mediach społecznościowych. Planując wyjście w Tatry (nie tylko latem) warto, jako element przygotowania wycieczki, sprawdzać komunikaty.
W tym sezonie wakacyjnym planowane są m.in. okresowe zamknięcia na najtrudniejszym z polskich szlaków - Orlej Perci. Na liście wymienianych w tym roku zabezpieczeń znalazła się m.in. legendarna drabinka na Koziej Przełęczy. Dodatkowo po 1 września możliwe jest zamknięcie odcinka Dolina Pięciu Stawów Polskich - Świstówka Roztocka, gdzie planowany jest remont drewnianych schodów.
Warto też pamiętać, że w sezonie letnim, od 30 marca do 1 listopada obowiązuje zakaz poruszania się po Tatrach po zmroku, a skorzystanie z parkingu samochodowego w rejonie Palenicy Białczańskiej i Łysej Polany (oba m.in. dla turystów wybierających się do Morskiego Oka lub najkrótszą drogą do Doliny Pięciu Stawów) możliwe jest wyłącznie po dokonaniu rezerwacji miejsca w aplikacji internetowej, zaś ceny są zróżnicowane ze względu m.in. na termin.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.